Świat

Ważne słowa Angeli Merkel: “Auschwitz był niemieckim obozem zagłady, prowadzonym przez Niemców. Zależy mi na tym, aby ten fakt podkreślić. Trzeba jasno nazwać sprawców”

– To, co tutaj się działo, jest niepojęte dla ludzkiego rozumu. Każda z zamordowanych tu osób miała swoją godność i swoją historię. /…/ Oświęcim znajduje się w Polsce, ale obóz był zaanektowany, a sprawcami zbrodni byli Niemcy – mówiła kanclerz Angela Merkel w trakcie wizyty w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau. 

Wcześniej Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli wieńce z róż w barwach narodowych obu państw przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I. Oddali w ten sposób hołd wszystkim ofiarom niemieckiego obozu.

W czasie swojego przemówienia na terenie byłego obozu kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, iż odczuwa ogromny wstyd wobec barbarzyńskich zbrodni, dokonanych przez Niemców: – Zbrodni, przekraczających granice wszystkiego, co wyobrażalne – dodawała.

Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców. Były to zbrodnie i przestępstwa, które wykraczały poza wszelkie granice tego, co można było sobie wyobrazić – mówiła Merkel.

– Musimy pamiętać o zbrodniach, jakie zostały tu popełnione i nazwać je po imieniu. Auschwitz – ta nazwa symbolizuje mord dokonany na Żydach Europy, ludobójstwo dokonane na Sinti i Romach, zamordowanie więźniów politycznych i przedstawicieli polskiej inteligencji. Auschwitz był niemieckim obozem zagłady, prowadzonym przez Niemców. Zależy mi na tym, aby ten fakt podkreślić. Trzeba jasno nazwać sprawców. My, Niemcy, jesteśmy to winni ofiarom i nam samym dodała kanclerz Niemiec.

– Oświęcim znajduje się w Polsce, ale w 1939 r. Auschwitz jako część niemieckiej Rzeszy został zaanektowany; Auschwitz to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców, ważne aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców – podkreśliła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

– Nie da się cofnąć tego, co się wydarzyło. W naszym społeczeństwie pozostanie na zawsze ogromna strata – podkreślała niemiecka polityk.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Angela Merkel jest trzecim kanclerzem Niemiec, który odwiedzi były obóz Auschwitz. Wcześniej byli tu Helmut Schmidt i – dwukrotnie – Helmut Kohl.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij