Kraj

Mariusz Błaszczak: wojsko zorientuje się, jak może pomóc Albanii po trzęsieniu ziemi

Wojsko oszacuje, jakiej pomocy może udzielić dotkniętej trzęsieniem ziemi Albanii, w sobotę uda się tam zespół rekonesansowy – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

“Sojusznicy mogą liczyć na naszą pomoc. Jutro do Albanii poleci wojskowy zespół rekonesansowy. Żołnierze oszacują, jak wojsko polskie może pomóc przy usuwaniu skutków trzęsienia ziemi, które dotknęło Albanię. Będziemy pomagać m.in. przy odbudowie infrastruktury” – napisał szef MON na Twitterze.

Wskutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło Albanie pod koniec listopada, zginęło 50 osób, ok. 900 zostało rannych. Trzęsienie o magnitudzie 6,4 było najsilniejszym od kilkudziesięciu lat. Wstrząsy były odczuwalne wzdłuż całego wybrzeża. Najbardziej ucierpiały 400-tysięczne turystyczne miasto Durres nad Adriatykiem i Thumane na północ od Tirany.

Pomoc zadeklarowały UE, Stany Zjednoczone i kraje sąsiadujące z Albanią. Francja wysłała ratowników. Zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym uruchomiła Polska Misja Medyczna.

 

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij