Kraj

Aż ciężko uwierzyć w te słowa! Poseł Lewicy przeciwnikiem reparacji wojennych, bo “idea dopychania Niemiec to banalizacja ofiar II WŚ”

Poseł Lewicy Marek Gdula oraz wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz byli gośćmi studia TVP Info, gdzie rozprawiali na temat kwestii reparacji dla Polski od Niemiec za zniszczenia dokonane podczas II Wojny Światowej. Lewicowy polityk zaskoczył wszystkich swoim negatywnym nastawieniem wobec reparacji, gdyż jak stwierdził “ich idea polega na tym, że da się wyrównać straty po ofiarach światowego konfliktu”.

W Auschwitz zginęło ponad milion ludzi. Czy to strata, którą można wyrównać? Jestem przeciwko, bo idea reparacji polega na tym, że da się to wyrównać. Że ktoś zapłacił pieniądze i jest zwolniony z odpowiedzialności –powiedział Gdula.

Poseł Lewicy wyraził pogląd, że żądanie przez Polskę od niemieckich władz reparacji jest hańbieniem… pamięci o ofiarach. Argumentował to stanowiskiem, iż “przelanie jakiś kosztów uznawane jest za rodzaj wyrównania krzywd”. Dalej też twierdził, że “idea, żeby dopychać Niemcy, to banalizacja II wojny światowej i milionów ofiar faszyzmu w Polsce i Europie”.

Ambasada Niemiec nie musi się starać w Polsce, wystarczy, że puści cytaty posłów Sejmu Lewicy i PO, i to będzie stanowisko zgodne z rządem niemieckim. Nikt z nas nie mówi, że mamy wymienić pamięć o mordowanych za pieniądze – odpowiedział mu z kolei Adam Andruszkiewicz. Wiceminister cyfryzacji przypomniał posłowi Lewicy o wielu spalonych wioskach oraz zniszczonych miastach, w tym choćby Warszawie, przez Niemcy podczas okresu nazistowskiej okupacji.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot. wikipedia

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij