Świat

Lewacka organizacja sprofanowała prochy ofiar Holokaustu

Jedna z niemieckich lewackich organizacji chciała zaprotestować przeciwko wzrostowi popularności prawicowych partii. Spotkali się z ogromną krytyką ze strony organizacji żydowskich.

Prawicowe partie robią się w Niemczech coraz bardziej popularne i coraz lepiej radzą sobie w kolejnych wyborach. Lewacka organizacja Ośrodek Politycznego Piękna (ZPS) postanowiła przeciwko temu zaprotestować. Zapominając o tym, że Narodowo-Socjalistyczna Partia Pracy była na wskroś lewicowa, postanowili użyć w tym celu Holokaustu.

W samym tym nie byłoby nic dziwnego, będące pokłosiem sowieckiej propagandy łączenie nazistów z prawicą nie jest niczym oryginalnym. Zszokował za to sposób, w jaki to zrobili. Członkowie ZPS ustawili przed Reichstagiem plastikową przezroczystą kolumnę wypełnioną ziemią. Ziemia w środku pochodziła z położonych w pobliżu obozów koncentracyjnych pól, na które Niemcy wysypywali prochy zamordowanych Żydów, Polaków etc. Kolumna dodatkowo zawierała napis „Pamięć oznacza walkę”.

Ich instalacja spotkała się z falą krytyki ze strony organizacji żydowskich. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski powiedział, że ich instalacja zszokowała ocalałych z Holokaustu oraz „uraziła ich uczucia i zakłóciła wieczny spokój ich pomordowanych krewnych”.

Do krytyki wkrótce dołączyły inne organizacje żydowskie, między innymi Centralna Rada Żydów w Niemczech i Amerykańska Rada Żydów. Rabin Michael Schudrich przypomniał, że naruszanie spokoju doczesnych szczątek jest w Judaizmie zabronione.”Szczątki ofiar Holokaustu są szczególnie cenne i wymagają największej opieki i wrażliwości – powiedział agencji AP – „Zgodnie z żydowską tradycją powinny zostać w oryginalnym grobie i na pewno nie powinny być używane w żadnym innym celu”.

Grupa początkowo próbowała się bronić tym, że nie otwarli żadnych grobów tylko zebrali ziemię z pól. Szybko jednak spokornieli. „Chcemy szczerze przeprosić tych, których to obraziło, ocalałych i ich krewnych” – napisali niedawno na swojej stronie internetowej – „Szczególnie chcemy przeprosić żydowskie instytucje, stowarzyszenie i poszczególne osoby które poczuły, że nasza praca naruszyła spokój, którego według żydowskiej tradycji wymagają zmarli”.

Źródło: BBC, Haaretz Autor: WM
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij