Kraj

Hakerzy żądają okupu od Urzędu Gminy

Urząd Gminy w Kościerzynie padł ofiarą niecodziennego przestępstwa. Hakerzy zaszyfrowali im serwery i zażądali okupu za ich odblokowanie.

W czwartek pracownicy urzędu zauważyli, że nie mają dostępu do danych na urzędowych serwerach. Te zostały bowiem zablokowane przez hakerów. Teraz sprawcy żądają pieniędzy za ich odblokowanie.

Wójt gminy Grzegorz Piechowski zapewnia, że podczas tego ataku nie doszło do wycieku danych mieszkańców, które mogły znajdować się na serwerach. O całej sprawie powiadomiono już policję, ABW i Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Poinformował też, że na razie serwery usiłują odblokować informatycy zatrudniani przez urząd. Jeśli im się to nie uda, to zostanie wynajęta zewnętrzna firma.

Piechowski podkreślił, że ten atak nie miał zbyt dużego wpływu na funkcjonowanie samego urzędu. „Mieszkańcy są obsługiwani, poczta elektroniczna i strona internetowa działają” – powiedział – „urząd pracuje w miarę normalnie, ale w tradycyjnej papierowej formie”.

Źródło: Radio Gdańsk, Niezależna Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij