Rozrywka

Fani sztuki nowoczesnej zapłacili 120 tysięcy dolarów za banana

Ceny osiągane przez dzieła sztuki nowoczesnej często budzą zdziwienie osób spoza środowiska. Tak stało się ostatnio, kiedy włoski artysta zarobił ogromne pieniądze na sprzedaży bananów.

O włoskim artyście Maurizio Cattelanie zrobiło się ostatnio bardzo głośno ze względu na rzeźbę zatytułowaną America. Jego dzieło było w pełni funkcjonalną toaletą, odlaną z 18-karatowego złota. Rzeźba została jednak skradziona z muzeum w byłej rezydencji Churchilla i do dzisiaj jej nie odnaleziono.

Artysta jednak nie próżnował i od tego czasu stworzył kolejne dzieło, które zatytułował Komediant. Jego nowa instalacja ma być „symbolem globalnego handlu, dwuznacznością oraz klasycznym przedmiotem humoru”, o czym poinformował założyciel powiązanej z nim galerii Emmanuel Perrotin. Pracował nad nią od roku.

Tym, co zwróciło uwagę publiczności było jednak nie przesłanie nowego dzieła, a jego forma. Otóż Komediant składa się ze zwykłego banana, kupionego przez artystę w jednym ze sklepów spożywczych w Miami, oraz kawałka taśmy samoprzylepnej mocującej go do ściany.

View this post on Instagram

The talk of the town in Miami right now is Maurizio Cattelan’s “Comedian,” a banana 🍌 duct taped to the wall. Two have already sold for $120,000 at Perrotin 😉 read more, including about the banana my husband, @nnddmmyy, hung on his dorm wall for two years, on Artnet News, link in bio @artnet @galerieperrotin @mauriziocattelan @artbasel #art #conceptualart #banana #sculpture #artbasel #artbaselmiamibeach #artbaselmiami #artfair #artgallery #artwork #whatisart #isthisart #miami #miamibeach #florida #miamiflorida #mauriziocattelan #perrotin #galerieperrotin #artist #bananapeel #ducttape #artnetnews #artcollector #vippreview #artjournalism #artjournalist #openingday #artgallery #gallery #artworld

A post shared by Sarah Cascone (@sarahecascone) on

Artysta wykonał trzy kopie swojej instalacji. Pomimo zrozumiałej tymczasowości dzieła, które wkrótce ulegnie naturalnemu rozkładowi, udało mu się sprzedać już dwie. Szczęśliwi nabywcy zapłacili za nie po 120 tysięcy dolarów. Trzecia instalacja, którą obecnie można obejrzeć w galerii Perrotin, również jest wystawiona na sprzedaż. Galeria żąda za nią 150 tysięcy i zdaniem ekspertów zainteresowanie jest tak duże, że także ten banan wkrótce znajdzie nabywcę.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij