Sport

Legendarny holenderski piłkarz wykonał nazistowski gest. Autorzy gry “FIFA20” zawiesili jego kartę

Twórcy gier z serii “FIFA” zdecydowali się na zawieszenie karty byłego piłkarza Marco van Bastena do odwołania. Jest to kolejna reakcja na niedawne zachowanie Holendra, który w publicznej telewizji wygłosił nazistowskie pozdrowienie “Sieg Heil”.

Marco van Basten to piłkarz, którego dobrze kojarzą przede wszystkim starsi kibice, mający okazję śledzić poczynania holenderskiego napastnika na przełomie lat 80/90 ubiegłego wieku. Zawodnik w latach 1981-1987 był jednym z liderów Ajaxu Amsterdam z którym sięgał trzykrotnie po mistrzostwo kraju oraz Puchar Zdobywców Pucharów w 1987 roku (później zastąpiony przez Puchar UEFA, a dziś znany pod nazwą i formułą Ligi Europy UEFA). Później van Basten przeniósł się do włoskiego AC Milanu, w którym zakończył swoją karierę w 1995 roku. Z ekipą Rossonerich również sięgnął trzykrotnie po zwycięstwo w rozgrywkach krajowych, a także dwukrotnie z rzędu sięgnął po triumf w Pucharze Mistrzów w 1989 i 1990 roku. Oprócz sukcesów klubowych van Basten święcił także triumfy z reprezentacją Holandii, z którą wygrał Mistrzostwa Europy w 1988 roku, a cztery lata później dotarł z nią do półfinałów.

Zawodnik przez całą swoją karierę klubową zdobył łącznie 218 bramek w 280 oficjalnych występach oraz 24 gole w 58 startach w reprezentacji. Dwukrotnie został też królem strzelców Serie A, a jego postawa boiskowa była wynagradzana prestiżowymi nagrodami w świecie footballu, jak chociażby trzykrotny triumf w plebiscycie Złotej Piłki France Football (1988, 1989, 1992).

Jednak teraz legendarny zawodnik będzie musiał się zmierzyć z falą krytyki oraz konsekwencjami jakie padły na niego z powodu wywołanego przez niego skandalu. Przed meczem holenderskiej Eredivisie pomiędzy Ajaxem Amsterdam oraz Heraclesem Almelo dziennikarz Fox News Hans Kraay przeprowadzał wywiad z Frankiem Wormuthem, niemieckim trenerem Heraclesu. Po zakończeniu rozmowy panowie reporter pożegnał się z selekcjonerem w języku niemieckim. W tym momencie widzowie mogli usłyszeć głos Marco van Bastena ze studia, który wypowiedział znane nazistowskie pozdrowienie “Sieg Heil”.

Były zawodnik Ajaxu oraz AC Milanu został zawieszony przez władze stacji na prośbę widzów, którzy domagali się odpoczynku od komentowania legendarnego reprezentanta Holandii. Na jego zachowanie również zareagowali twórcy gier z serii Fifa. We wczorajszym komunikacie zespół EA Sports poinformował, iż “znają sprawę i zapewniają, iż zawsze stoją na straży poszanowania różnorodności, dlatego też zawieszają kartę Marco Van Bastena w trybie Ultimate Team od odwołania”. W trybie Ultimate gracze mają możliwość układania zespołów według własnej koncepcji oraz posiadanych kart zawodników. Można także grać dostępnymi byłymi i popularnymi piłkarzami, którzy już dawno zawiesili swoje buty na kołku, którzy są dostępni jako karty legendarne (jedne z najdroższych na rynku w grze). Jedną z takich kart przynależała do Marco van Bastena.

Sam ekspert Fox News próbuje tłumaczyć swoje zachowanie… żartem. Holender wypowiadając te słowa chciał jedynie zażartować z dziennikarza, który próbował zakończyć wywiad poprawnie po niemiecku.

Źródło: Press.com/ Youtube Autor: JD
Fot. Wikipedia Commons

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij