Świat

Rosja umacnia obwód kaliningradzki. Czy możemy czuć się bezpieczni?

Rosja planuje rozmieścić w przyszłym roku w obwodzie kaliningradzkim dywizję zmechanizowaną – podała we wtorek na swojej stronie internetowej rządowa “Rossijskaja Gazieta”. Dziennik wskazuje jako powód tych działań wzmacnianie sił NATO w regionie.

“Choć Rosja niejednokrotnie informowała, że nigdy nie przygotowywała planów ataku na naszych sąsiadów, koncentracja sił NATO wokół regionu budzi niepokój. W celu zniwelowania tej sytuacji postanowiono wzmocnić obronę obwodu kaliningradzkiego” – pisze “RG”.

Dziennik nie podał szczegółów planowanego wzmocnienia, prócz informacji, że chodzi o dywizję zmechanizowaną, być może – w ramach działającego już w obwodzie kaliningradzkim 11. Korpusu armijnego wojsk obrony wybrzeża.

“RG” przypomina również, że w regionie tym rozlokowano systemy rakietowe Bał, które “kontrolują wschodnią część Morza Bałtyckiego”. Z kolei przestrzeń powietrzną “osłaniają najnowsze systemy rakietowe”. Natomiast pojawienie się dywizji “pozwoli na obronę regionu ze strony lądu” – dodaje gazeta.

Rosyjski dziennik rządowy zapewnia, że obwód kaliningradzki jest “w istocie +kością w gardle+” dla NATO, bowiem “przeszkadza zachodnim wojskowym w stworzeniu regionu operacyjnego pomiędzy Polską i krajami bałtyckimi”.

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij