Kraj

Pierwsza Dama: laureaci konkursu “Człowiek bez barier” pokonują własne słabości

Laureaci konkursu “Człowiek bez barier” pokonują zarówno własne słabości, jak i bariery zewnętrzne oraz nigdy nie poddają się przeciwnościom losu – powiedziała we wtorek pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas gali konkursowej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda objęła honorowy patronat nad konkursem “Człowiek bez barier”. Konkurs ten zorganizowany został po raz 17. Jego celem jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym.

W tegorocznej edycji konkursu człowiekiem “bez barier” został pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Legionowo Wojciech Kowalczyk, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Jest czynnie zaangażowany w sprawy mieszkańców Legionowa, walczy o lepsze warunki dla starszych oraz niepełnosprawnych mieszkańców. Otrzymał on również nagrodę publiczności.

W kategorii “osobowość internetowa” nagrodę otrzymał Kamil Kowalewicz, który wraz z żoną prowadzi bloga podróżniczego “RobiMy Podróże”. Małżeństwo relacjonuje tam swoje wyjazdy, pokazując w ten sposób osobom z niepełnosprawnościami, że podróżować może każdy.

Wyróżnieni w konkursie “Człowiek bez barier” zostali: Agnieszka Ejsmont, która – mimo że sama cierpi na schizofrenię paranoidalną – od 2015 r. działa w grupie Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP; Jolanta Kramarz, cierpiąca na zaawansowaną jaskrę założycielka Fundacji Vis Maior, która wspiera aktywne życie niewidomych; sparaliżowany w 95 proc. kierowca wyścigowy Sebastian Luty, założyciel Fundacji Avalon, która od 13 lat pomaga osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym oraz Helena Pyz, lekarka chorób wewnętrznych, która od 30 lat zarządza ośrodkiem dla trędowatych w Indiach.

Nagrodę specjalną otrzymała rzeczniczka prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Podczas gali odtworzono wystąpienie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy do laureatów nagrody, która podkreśliła, że “dołączyli oni do grona tych, którzy zostali wyłonieni za swoją nieprzeciętną aktywność”. “Pragnę wyrazić słowa podziwu dla waszej niestrudzonej działalności i angażowania się w sprawy o różnym zasięgu – zarówno tym światowym, jak i ogólnokrajowym oraz w najbliższym, własnym środowisku lokalnym, którego potrzeby są wam najlepiej znane” – mówiła.

Pierwsza dama przekonywała również, że laureatom konkursu “niepełnosprawność w żaden sposób nie przeszkadza w realizacji własnych ambicji, w rozwijaniu się w zawodzie i znalezieniu własnego miejsca w społeczeństwie”. “Wszystkie dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia stały się możliwe, bo pokonują państwo zarówno własne słabości, jak i bariery zewnętrzne” – zaznaczyła Kornhauser-Duda. Dodała, że nigdy nie poddają się przeciwnościom losu, a to dowodzi “niezwykłej wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów”.

“Dziękuję za to, że możemy uczyć się od państwa wrażliwości społecznej i determinacji. To wspaniała lekcja” – podkreśliła.

W szesnastu dotychczasowych edycjach konkursu nagrodzono ponad sto osób. W minionym roku “Człowiekiem bez barier” został walczący o godne życie chorujących na rzadkie, nieuleczalne pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB) Przemysław Sobieszczuk.

Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 r. wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością.

 

 

Źródło: PAP Autor: Dorota Stelmaszczyk
Fot. PAP/Marcin Obara

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij