Świat

Wśród bohaterów, którzy powstrzymali zamachowca z Londynu, był polski kucharz

Podczas wczorajszego zamachu na London Bidge sprawca został powstrzymany przez grupę bohaterskich przechodniów. Niebagatelną rolę odegrał w tym Polak.

28-letni Uman Khan rozpoczął swój atak w budynku Fishmonger’s Hall, należącym do związku zawodowego sprzedawców ryb, gdzie akurat trwała konferencja zorganizowana przez uniwersytet w Oksfordzie. Został stamtąd jednak przepędzony przez jej uczestników na London Bridge, gdzie udało się go obezwładnić. Dzięki temu zginęły tylko dwie osoby.

Brytyjskie media odkryły, że wśród bohaterów, którzy go powstrzymali, był także Polak, kucharz o imieniu Łukasz. Widząc co się dzieje, złapał pierwszą broń jaką zobaczył – wiszący na ścianie jako dekoracja 1,5 metrowy kieł narwala. Tak uzbrojony zaczął ścigać zamachowca, nie przejmując się tym, że ten ma na sobie bombę – wiedział o tym gdyż Khan groził, że wysadzi się w powietrze.
Jego kolega z pracy ujawnił dziennikowi The Times, że bohaterski kucharz został ranny. Zamachowiec dał radę dźgnąć go nożem w dłoń. „Bycie dźgniętym nie powstrzymało go przed spuszczeniem mu łomotu” – powiedział – „Łukasz to bohater”.

W pościgu za zamachowcem Polakowi towarzyszył jeszcze jeden uczestnik konferencji, uzbrojony w gaśnicę, którą spryskał go z bliskiej odległości. Udało im się przepędzić Khana na most, gdzie dołączyli do nich inni przechodnie i szybko go obezwładnili. Dzięki temu zamachowiec, który został wkrótce zastrzelony przez policję, nie dał rady zabić większej liczby osób. Inne podobne ataki, do których doszło w przeszłości, pokazują, że gdyby nie ich bohaterstwo liczba ofiar mogłaby być znacznie większa.

REDAKCJA POLECA:

Atak na London Bridge. Sprawca był skazany za terroryzm ale zwolniono go z więzienia

Źródło: metro.co.uk Autor: WM
Fot. Twitter/James Melville

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij