Kraj

Nie będzie spotkania w filmówce. Polański wystraszył się studentów

Odwołano zaplanowane na dzisiaj spotkanie Romana Polańskiego ze studentami łódzkiej filmówki. Stało się tak gdyż studenci nie chcieli rozmawiać z oskarżanym o przemoc seksualną reżyserem.

Wczoraj wieczorem Polański odebrał w Łodzi nagrodę Złotego Glana dla „niepokornych twórców filmowych idącym pod prąd modom i trendom”, którą wręczono podczas gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego Cinerga. Już przed rozpoczęciem gali miał jednak miejsce incydent. Zatrzymano i wyprowadzono z kina trójkę młodych ludzi, którzy chcieli zakłócić uroczystość.

Na dzisiaj było zaplanowane spotkanie z studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, której Polański jest absolwentem. Fakt ten nie spodobał się jednak studentom. Nie chcieli się spotkać z reżyserem na którym ciążą oskarżenia o gwałty i przemoc seksualną, także wobec nieletnich. Argumentowali, że Szkoła Filmowa „tak jak każda inna placówka edukacyjna powinna być miejscem, w którym potępia się przemocowe zachowania seksualne” a reżyser jest przecież „oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań. Najmłodsza z domniemanych ofiar miała dziesięć lat”. Studenci stworzyli petycję domagając się odwołania spotkania.

Ich protest nie spotkał się ze zrozumieniem władz filmówki. Rektor Mariusz Grzegorzek stwierdził, że nie do końca podziela ich punkt widzenia. „Roman Polański jest wielkim artystą sztuki filmowej, naszym najwybitniejszym absolwentem” – powiedział – „Mamy wobec niego ogromny dług wdzięczności”. Zapowiedział, że spotkanie odbędzie się w zaplanowanym terminie i że 99% studentów popiera tą decyzję.

Ostatecznie jednak studenci postawili na swoim. Filmówka poinformowała na swoje stronie internetowej, że spotkanie z Polańskim zostanie odwołane. „Na prośbę Romana Polańskiego spotkanie w Szkole Filmowej w Łodzi, które miało odbyć się w sobotę, 30 listopada, zostało odwołane” – napisano w komunikacie.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij