Kraj

Marszałek Sejmu nie wyklucza, że rząd zmieni ustawę aby odwołać Banasia

Marszałek sejmu Elżbieta Witek nie wykluczyła tego, że PiS zmieni ustawę o Najwyższej Izbie Kontroli. Chodzi o możliwość odwołania jego prezesa.

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienie przestępstwa przez obecnego szefa NIK Mariana Banasia. Stało się tak po tym, gdy funkcjonariusze CBA skontrolowali jego oświadczenia majątkowe. Premier Mateusz Morawiecki zapoznał się z tym raportem już wcześniej i doszedł do wniosku, że w związku z tymi oskarżeniami Banaś powinien podać się do dymisji.

Problem w tym, że nie zanosi się na to, że to zrobi. Elżbieta Witek ujawniła, że do piątku wieczór nie złożył dymisji. „To dobrze, iż prokuratura oraz ewentualnie niezawisły sąd zajmą się sprawą i skrupulatnie wyjaśnią wszystkie wątpliwości” – oświadczył Banaś – „Już dzisiaj muszę jednak kategorycznie zaprzeczyć zarzutom, że zatajałem stan majątkowy i mam nieudokumentowane źródła dochodów”.

Odwołanie go ze stanowiska nie jest w tej chwili możliwe. Zgodnie z obecnie panującym prawem sejm może to zrobić tylko wtedy, kiedy prezes NIK zostanie skazany prawomocnym wyrokiem, uznany za niezdolnego do sprawowania funkcji ze względów zdrowotnych lub złożył fałszywe oświadczenie lustracyjne. Żaden z tych wypadków tutaj nie zachodzi.

Premier Morawiecki wspomniał, że w razie niezłożenia przez Banasia rezygnacji mają plan B. Marszałek Witek powiedziała dziennikarzom, że piątkowy termin to medialny wymysł i ona sama nadal czeka na rozwój sytuacji. Ujawniła jednak, że ten plan B to zmiany w prawie. „Mogą być przygotowane ustawowe zmiany, na pewno zgodne z konstytucją” – powiedziała dodając, że „życie pokazuje, że czasami się zdarzają takie sytuacje, których prawo nie przewiduje”.

Dopytywana przez dziennikarzy marszałek przyznała, że z tego co wie chodzi tutaj o ustawę o NIK. Zastrzegła, że więcej szczegółów zdradzi w poniedziałek rzecznik prasowy PiS.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij