Świat

Atak na London Bridge. Sprawca był skazany za terroryzm ale zwolniono go z więzienia

Brytyjska policja ujawniła nazwisko zamachowca z London Bridge. Okazuje się, że już wcześniej był podejrzewany o terroryzm.

Zamach miał miejsce w piątek ok. 2 po południu czasu lokalnego. Mężczyzna uzbrojony w nóż zaatakował uczestników konferencji prawnej w budynku Fishmonger’s Hall. Kiedy zaczęli się przed nim bronić wszystkim, co było pod ręką, udał się na most London Bridge. Tam zaczął atakować przechodniów, ale udało im się powalić go na ziemię i przytrzymać go do czasu nadejścia policji. Policjanci zastrzelili go na miejscu obawiając się, że zdąży zdetonować kamizelkę z ładunkami wybuchowymi jaką miał na sobie – po fakcie okazało się, że była to atrapa. Zamachowiec zdążył zabić dwie osoby – mężczyznę i kobietę – i zranić trzy kolejne.

Dzisiaj brytyjska policja opublikowała jego imię. Okazało się, że zamachowcem był 28-letni Usman Khan. Okazało się także, że był doskonale znany brytyjskim służbom. Został bowiem aresztowany w 2012 roku za udział w planowanym zamachu na londyńską giełdę. W grudniu zeszłego roku został warunkowo zwolniony z więzienia pomimo opinii sędziego, że stanowi zagrożenie dla obywateli. Był pod stałym nadzorem policji i musiał nosić specjalną bransoletkę na nodze, która cały czas transmitowała jego pozycję. Jak widać te środki ostrożności nie pomogły.

.
Źródło: CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA, WEST MIDLANDS POLICE HANDOUT

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij