Świat

Skazano dziennikarza, który ujawnił handel zwłokami abortowanych dzieci

Ława przysięgłych kalifornijskiego sądu uznała, że dziennikarz David Daleiden i jego organizacja Centrum Postępu Medycznego są winni w głośnym procesie, jaki wytoczyła im sieć klinik aborcyjnych. Ujawnili, że jej przedstawiciele handlują zwłokami dzieci po aborcji.

W 2015 roku CMP ujawniła nagrania, których dokonali jej członkowie. Udając pracowników nieistniejącej firmy medycznej Biomax rozmawiali przez niemal trzy lata z przedstawicielami sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood o pozyskaniu ciał i organów abortowanych dzieci do badań medycznych.

W USA przekazywanie takich ciał placówkom badawczym jest legalne pod warunkiem, że aborcjoniści na tym nie zarabiają. CMP nie udało się w jednoznaczny sposób udowodnić, że jest inaczej, jednak ich praca pokazała szerokiej publiczności szokujące kulisy tej części przemysłu aborcyjnego. Zdaniem wielu osób te nagrania i dodatkowe fakty, które wyszły na jaw później, spowodowały odnowienie w USA dyskusji o zdelegalizowaniu aborcji jako takich.

Przedstawiciele PP nie chcieli puścić im tego płazem i podali ich do sądu oskarżając o to, że opublikowali nagrania bez zgody uwiecznionych na nim osób i narazili ich na straty materialne. Proces od początku budził kontrowersje i zdaniem obrońców życia było widać, że prowadzący go ewidentnie stoją po stronie aborcjonistów. Prowadzący je sędzia William Orrick miał również mieć bliskie związki z Planned Parenthood.
W piątek ława przysięgłych podjęła decyzję, że oskarżeni są winni stawianych im zarzutów. Członkowie CMP mają im zapłacić 870 tysięcy dolarów odszkodowania oraz pokryć koszty sądowe, honoraria prawników etc. Łącznie kwota, jaką będą musieli zapłacić, przekracza 2 miliony dolarów.

Prawnicy CMP już zapowiedzieli apelację twierdząc, że sam proces był parodią. „Pozew był zemstą za to, że David Daleiden ujawnił brudny biznes sprzedaży części ciał i organów abortowanych dzieci przez Planned Parenthood” – stwierdził jego adwokat Peter Breen – „Chcemy sprawiedliwości dla Davida przy apelacji. Jego śledztwo kryminalnej aktywności największego dostawcy usług aborcyjnych w Ameryce używało standardowych technik dziennikarstwa śledczego, które stosują media w całym kraju”.

„Kiedy świadkowie Planned Parenthood spędzili sześć tygodni zeznając pod przysięgą, że nagrane materiały są prawdziwe (…) przedstawiciele PP spędzili sześć tygodni wpływając na ławę przysięgłych przygotowanymi przez siebie orzeczeniami i uciszaniem dowodów, po to aby podpisali się pod ich sądowym atakiem na Pierwszą Poprawkę <do konstytucji, dot. wolności słowa>” – napisała w oświadczeniu CMP – „To niebezpieczny precedens dla dziennikarstwa obywatelskiego i praw obywatelskich w całym kraju, który wysłał wiadomość, że mówienie prawdy i pokazywanie faktów niewygodnych dla potężnych nie jest już chronione przez nasze instytucje”.

Źródło: Life Site News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij