Publicystyka

Poseł Zielonych boi się, że przekop Mierzei Wiślanej spowoduje suszę

Będąca częścią Koalicji Obywatelskiej partia Zieloni sprzeciwia się przekopowi Mierzei Wiślanej. Poseł Urszula Zielińska uważa, że ta inwestycja wywoła w Polsce…suszę.

W rozmowie z Polskim Radiem Zielińska zadeklarowała, że jej ugrupowanie stanowczo sprzeciwia się budowie tego kanału. Dodała, że chciałaby namówić do tego stanowiska całą resztę Koalicji Obywatelskiej. „Powód tego jest oczywisty” – tłumaczyła dziennikarce PR – „polskie rzeki i zasoby wodne wymagają bardzo dużej ochrony ponieważ mamy do czynienia na terenie Polski z olbrzymią suszą hydrogeologiczną”. Kiedy dziennikarka zwróciła jej uwagę, że przekop nie pogłębi suszy, Zielińska odpowiedziała, że „przekop pomoże w odprowadzeniu wody z rzek do morza” oraz, że „przekop próbuje traktować nasze rzeki jako kanały transportowe”.

Poseł ostrzegła, że „jeśli nie odwrócimy tego procesu, to już mamy zasoby wodne na poziomie Egiptu. Będzie jeszcze gorzej”.

Przekop Mierzei Wiślanej jest jedną z kluczowych inwestycji rządu PiSu. Pozwoli nie tylko skrócić trasę wodną prowadzącą do portu w Elblągu, co doprowadzi do rozwoju ekonomicznego regionu, ale także ominąć konieczność przepływania przez rosyjskie wody terytorialne w pobliżu Kaliningradu. Tym samym Rosjanie stracą możliwość zaszkodzenia nam poprzez zamknięcie tych wód dla polskiej żeglugi. Z tego powodu Rosja od jakiegoś czasu prowadzi intensywną kampanię, między innymi w UE, mającą powstrzymać jego budowę.

Źródło: Polskie Radio Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij