Kraj

PiS chce dać opozycji więcej uprawnień. Stawia jednak warunek

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel ujawnił, że rząd jest otwarty na propozycje przyznania opozycji w sejmie większych uprawnień niż mają teraz. Muszą jednak spełnić pewien ważny warunek.

Na antenie Polskiego Radia Fogiel powiedział, że podczas wtorkowych debat „ze strony opozycji były pewne jaskółki, nie czyniące jeszcze wiosny ale sugerujące, jak wspomniał w swoim wystąpieniu prezes Kaczyński, być może chęć zerwania z paradygmatem opozycji totalnej”.

„Oczywiście bardzo byśmy sobie życzyli, żeby niedobra, niezdrowa praktyka totalnego negowania wszystkiego, łamania zasad i tradycji parlamentarnych, negowania prawa zwycięzców wyborów do rządzenia, została zakończona.” – stwierdził Fogiel – „Jeśli przyjmiemy pewne podstawowe, brzegowe reguły funkcjonowania w parlamencie, to i zaufanie do tej instytucji będzie wzrastać i będzie się lepiej rozmawiało”

Jego zdaniem w takiej sytuacji będzie można rozważyć przyznanie opozycji parlamentarnej dodatkowych uprawnień, jakimi opozycyjni posłowie cieszą się w innych parlamentach na świecie. Jednym z nich mogłoby być na przykład wzorowane na parlamencie UK tzw. pytanie do premiera. Polega to na tym, że raz w tygodniu członkowie parlamentu – także z opozycji – mogą zadawać pytania bezpośrednio szefowi rządu. „Możemy umawiać się na pakiet demokratyczny, dający opozycji większe prawa i większe możliwości decydowania w Sejmie, niż dotąd było to od 1989 r. przyjęte, ale musimy mieć do czynienia z opozycją, która przestrzega podstawowych reguł” – podkreślił Fogiel.

Wicerzecznik obawia się, że na odpowiedzialne zachowanie opozycji przyjdzie nam jeszcze poczekać. Wskazał tutaj na przykład na fakt, że podczas wyboru Ryszarda Terleckiego na wicemarszałka większość posłów PO wstrzymała się od głosu, chociaż PiS wcześniej głosował za kandydatami opozycji. „Jeżeli to jest opozycja, która urządza w Sejmie strajki, śpiewy, która wychodzi z założenia, że jej jedynym celem jest obalenie rządu, a pomoże im w tym ulica i zagranica – to cytaty z wypowiedzi polityków opozycji – to trudno mówić o pakiecie demokratycznym” – podkreślił.

Źródło: Niezależna.pl Autor: WM
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij