Świat

Gigantyczna powódź w Wenecji. Są ofiary śmiertelne

Wenecja zmaga się z jedną z największych powodzi w swojej historii. Co najmniej dwie osoby straciły życie.

Powódź rozpoczęła się w nocy z wtorku na środę, kiedy w Wenecję uderzyła wyjątkowo wysoka fala przypływu, której wysokość sięgnęła 187 centymetrów. Obecnie pod wodą znajduje się już 85% miasta. To jedna z największych powodzi w historii miasta – poprzednio porównywalna dotknęła je w 1966 roku, kiedy fala miała do 194 cm wysokości. „Wenecja została rzucona na kolana” – oświadczył burmistrz miasta Luigi Brugnaro.

Władze poinformowały, że w powodzi straciły życie już dwie osoby. Jedną z nich był starszy mieszkaniec okolicznej wysepki Pellestrina, który według straży pożarnej został trafiony piorunem kiedy używał elektrycznej pompy do wody. Drugiego mężczyznę ratownicy odnaleźli w jego domu, przyczyna jego śmierci jest jeszcze niejasna.

Zalanie Wenecji obudziło obawy o los znajdujących się w tym mieście zabytków. Plac Świętego Marka znalazł się pod ponad metrem wody. Powódź wdarła się również do pobliskiej słynnej bazyliki. Woda wdarła się do jej podziemi. Pierpaolo Campostrini, jej zarządca, potwierdził, że szkody są bardzo poważne. „Byliśmy o krok od apokalipsy, od katastrofy” – wyznał. Fala była tak silna, że wypiła szyby w oknach i teraz zarządcy obawiają się, że mogła doprowadzić do uszkodzenia podtrzymujących ją kolumn. Kiedy Bazylika św. Marka była zalana ostatnio, rok temu, nieporównywalnie mniejsza powódź spowodowała straty na ponad dwa miliony euro. Woda uszkodziła również słynny teatr La Fenice.

Lokalne władze poprosiły rząd Włoch o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Poproszono również mieszkańców o dokumentowanie powodzi na zdjęciach i filmach, co może pomóc w uzyskaniu odszkodowań i pomocy z budżetu. Jeszcze dziś premier Giuseppe Conte ma pojawić się w mieście aby naocznie ocenić sytuację. Ministerstwo Kultury wysłało tam również własnych inspektorów aby ci ocenili zniszczenia dziedzictwa kulturalnego.

Źródło: CNN, Ansa.it, Niezależna Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij