Publicystyka

“Są takie daty w naszej historii”. Skandaliczne słowa prezydenta Wrocławia o niemieckim pogromie

We Wrocławiu odbył się kolejny marsz w rocznicę Nocy Kryształowej. Tą doniosłą rocznicę zepsuł jednak skandalicznym wpisem na Twitterze prezydent miasta Jacek Sutryk.

Noc Kryształowa była zorganizowanym w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku przez władze Niemiec pogromem ludności żydowskiej. Bezpośrednim pretekstem był zamach, jakiego żydowski emigrant w Paryżu Herszel Grynszpan dokonał na pracowniku niemieckiej ambasady kiedy dowiedział się o represjach, jakie spotkały jego rodzinę. Nazistowska propaganda wykorzystała to do podgrzania nastrojów antysemickich, dzięki czemu rząd Niemiec mógł zorganizować pogrom. W wielu niemieckich miastach bojówkarze SA i zwykli Niemcy zaatakowali Żydów i ich firmy, zabijając 91 osób i niszcząc 171 synagog, tyle samo domów mieszkalnych i 7500 sklepów. Nazwa tego zdarzenia prawdopodobnie wywodzi się od szkła ze stłuczonych witryn sklepowych, jakie zaścieliło chodniki.

„Są takie noce, w rocznice których chcielibyśmy milczeć. Ale znowu na przekór temu musimy zabrać głos” – napisał z okazji rocznicy na Twitterze Sutryk – „Są wreszcie takie wydarzenia, za które nie chcemy brać odpowiedzialności. A jednak musimy wyraźnie powiedzieć: wyciągnięcie lekcji z tamtych dni to dzisiaj nasza wielka i wspólna odpowiedzialność. 81 lat temu mieszkańcy Breslau wystąpili przeciwko mieszkańcom Breslau”.

Wpis prezydenta początkowo przeszedł bez większego echa. Zrobiło się o nim głośno dopiero dwa dni później, kiedy władze Wrocławia pod pretekstem „mowy nienawiści” rozwiązały lokalny Marsz Niepodległości.

„Nie wyobrażałem sobie nigdy do tej pory, żeby kiedykolwiek prezydent polskiego Wrocławia określał to miasto jako Breslau, dlatego że ma to podwójny wymiar” – skomentował wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz – „To nie jest tylko tłumaczenie na niemiecki. Określenie Breslau kojarzy się nam, Polakom, z okupacją niemiecką naszych ziem. Kiedy Niemcy przejęli nasze ziemie, kiedy germanizowali miasta. Na Dolnym Śląsku również mieszkali Polacy, którzy byli brutalnie germanizowani i wysiedlani z takich miast jak Wrocław”.

Andruszkiewicz dodał również, że kiedy miała miejsce Noc Kryształowa Wrocław nie był polskim miastem. „W latach trzydziestych to nie Polacy tworzyli Polacy tworzyli historię Wrocławia, tę historię tragiczną tworzyli Niemcy. Ja nie rozumiem, dlaczego prezydent Wrocławia utożsamia się z tą historią, to nie jest nasza historia”. Stwierdził również, że słowa Sutryka zostaną wkrótce wykorzystane jako dowód na polską współwinę niemieckich zbrodni. „Bo skoro sam prezydent Wrocławia mówi, że powinniśmy się wstydzić pewnych wydarzeń” – stwierdził – „to wtedy przyznaje rację tym, którzy mówią, że Polacy są współwinni i mają krew na rękach”.

Także internauci ostro skomentowali ten wpis:

 

 

 

 

Źródło: Twitter, TVP Info Autor: WM
Fot. לא ידוע , CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij