Rozrywka

“Było sześć obozów eksterminacji”. Kolejny skandaliczny dokument Netflixa

Pokazanie współczesnej mapy Polski z zaznaczonymi na niej niemieckimi obozami w serialu Netflixa wywołało ogromne kontrowersje i interwencję ze strony władz. Portal Briefz.pl odkrył, że nie jest to jednak jedyny taki przypadek w ofercie serialowego giganta.

Jak zauważyli dziennikarze Briefz, w opublikowanym w zeszłym roku dokumentalnym filmie „Księgowy z Auschwitz” znalazły się jeszcze bardziej skandaliczne informacje. Sam film poświęcony jest próbom postawienia niemieckich zbrodniarzy przed sądem po wojnie, problemami z niemieckim prawem oraz niechęci Niemiec do samooczyszczenia.

W 31 minucie na ekranie pojawia się znowu współczesna mapa Polski z zaznaczonymi na niej obozami Auschwitz, Sobibór, Treblinka, Majdanek, Chełmno i Bełżec. Narrator stwierdza w tym momencie, że „istniało sześć nazistowskich obozów eksterminacji”. Zupełnie przy tym zapomina o tych obozach które były położone na terytorium Niemiec, jak Ravensbruck, Matthausen czy Buhenwald. Briefz.pl zwraca również uwagę, że podczas ostatniej kontrowersji tłumaczono się, że użyto mapy współczesnej Polski gdyż była użyta w procesie Demianiuka, któremu poświęcony był serial. Tym razem jednak mapa nie jest dokumentem historycznym tylko została narysowana przez twórców serialu.

Na tym jednak nie koniec. W pewnym momencie jedna z ofiar Holokaustu odczytuję listę ofiar obozów. Wszystkie miejsca śmierci są podpisane według schematu „Auschwitz, Polska”, „Sobibór, Polska” etc., bez żadnego komentarza, że Polska znajdowała się wtedy pod niemiecką okupacją.

Pod koniec filmu jeden z jego bohaterów opowiada o tym, że w takich sprawach ważna jest świadomość kary. „Jednym z powodów sytuacji w Rwandzie, Kambodży, Biafrze, Darfur, Bośni i innych jest to, że nie jest do końca jasne, że za udział w takich zbrodniach trzeba będzie zapłacić” – mówi. Następnie autorzy filmu pokazują sceny z rasistowskich demonstracji – przeciw Żydom w USA, przeciwko muzułmanom w Grecji i neonazistowskiego marszu w Newcastle. Na koniec pokazują…Marsz Niepodległości w Warszawie.

Źródło: Briefz.pl Autor: WM
Fot.

Ankieta

Gdzie spędzisz najbliższe wakacje?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij