Kraj

Znów próbowali stanąć na drodze Marszu Niepodległości. Obywatele RP usunięci z ronda de Gaulle’a przez policję

Obywatele RP próbowali przeszkodzić w przebiegu Marszu Niepodległości gromadząc się na rondzie de Gaulle’go. Pomimo wielokrotnych próśb funkcjonariuszy kontrmanifestanci nie zdecydowali się na dobrowolne opuszczenie miejsca. Ostatecznie policja podjęła decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia.

– Policjanci wielokrotnie zwracali się do organizatora zgromadzenia spontanicznego o opuszczenie ronda. Na miejscu działał m.in. zespół antykonfliktowy. Z naszej strony kierowane były liczne komunikaty. Zgromadzenie zostało przez nas rozwiązane – poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak dodając, iż jego dalszy przebieg zagrażałby bezpieczeństwu, a przede wszystkim życiu i zdrowiu jego uczestników.

Przed godziną 15 na rondzie de Gaulle’go zgromadziło się kilkadziesiąt osób, wśród których znalazła się m.in. przyszła posłanka Wiosny Wanda Nowicka czy też jeden z liderów Obywateli RP Paweł Kasprzak. Trzymali oni wielki ok. 7 metrowy baner z napisem “Konstytucja” oraz kilka mniejszych transparentów o treści m.in. “mamy prawo tutaj stać”.

Kontrmanifestanci znaleźli się na trasie X Marszu Niepodległości, dlatego też zostali otoczeni przez policjantów, którzy wielokrotnie apelowali do nich o opuszczenie miejsca w celach bezpieczeństwa. Część osób oddaliło się od ronda dobrowolnie, jednak zdecydowana większość była głucha na prośby funkcjonariuszy. Policjanci zostali zmuszeni do wyniesienia Obywateli RP z ronda oraz zwinięcia transparentu z napisem “Konstytucja”, który znajdował się na środku ulicy.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij