Świat

W Hiszpanii zwyciężyli socjaliści. Ale nie wiadomo, czy będą rządzić

W wyborach w Hiszpanii zwyciężyła Hiszpańska Partia Socjalistyczna (PSOE). Brakuje im jednak wiele do większości parlamentarnej.

Ostatnie wybory parlamentarne miały miejsce w Hiszpanii w kwietniu tego roku po tym, gdy po poprzednich nie udało się sformować rządu. Ich wynik sprawił jednak, że kryzys parlamentarny trwał dalej i konieczne okazało się zwołanie kolejnych.

PSOE przy podliczonych 99,9% głosów zdobyła 120 miejsc w 350-osobowym Kongresie Deputowanych. Był to najlepszy wynik z wszystkich partii, ale w porównaniu z kwietniem stracili trzy miejsca. Drugie miejsce z wynikiem 87 miejsc zajęła centroprawicowa Partia Ludowa (PP), która w kwietniu zdobyła 66 miejsc.

Największą niespodzianką był świetny wynik prawicowego VOXu. Ta partia jeszcze niedawno była uznawana za polityczny plankton bez większego znaczenia, jednak w kolejnych wyborach radzą sobie coraz lepiej. Tym razem zdobyli 52 miejsca, ponad dwa razy więcej niż w kwietniu (24) i zostali trzecią siłą w Hiszpanii.

Bardzo źle poszło za to liberalnej partii Ciudadanos. W kwietniu zdobyli 57 miejsc, jednak w tych wyborach zaledwie 10.
Aby rządzić socjaliści muszą mieć większość 176 mandatów. Jej zdobycie nie będzie łatwe. Negocjacje z naturalnym sojusznikiem, lewicowym blokiem Unidas Podemos (UP) zakończyły się porażką. Jeżeli tym razem uda im się dogadać, to taka koalicja i tak będzie miała zbyt mało głosów, gdyż UP zmniejszył swój stan posiadania z 42 do 35 miejsc.

Zdaniem komentatorów Sanchez będzie chciał przekonać do koalicji także lewicowy blok Mas Pais , którego 3 miejsca mogą w tej sytuacji odegrać dużą rolę. Może też podjąć rozmowy z partiami separatystycznymi – Europejską Lewicą Katalonii (13 mandatów), Razem dla Katalonii (8) i Kandydaturą Jedności Ludowej (2 mandaty). Oprócz partii katalońskich do parlamentu weszły baskijskie Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV) i EH Bildu, z wynikiem odpowiednio 7 i 5 miejsc.

Navarra Suma i blok Koalicji Kanaryjskiej zdobyły po dwa mandaty, Koalicja Melilli, Nacjonalistyczny Blok Galicyjski i Regionalna Partia Kantabrii – po jednym.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Juanjo Martin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij