Świat

Tajemnicza śmierć brytyjskiego aktywisty. W tle Rosja

Były żołnierz brytyjskiej armii i aktywista James Le Mesurier został znaleziony martwy w Stambule. Nieco wcześniej został skrytykowany przez władze Rosji.

Le Mesurier był założycielem i szefem Mayday, działającej w Turcji i w Holandii organizacji pozarządowej. Jego organizacja zajmowała się szkoleniem ochotników mających nieść pomoc w strefach konfliktu i przekazywania im pieniędzy i środków materialnych od sponsorów, w tym ONZ. Najbardziej znany był z założenia Syryjskiej Obrony Cywilnej, znanej lepiej jako Białe Hełmy. On sam zastrzegał się jednak, że wprawdzie pomysł był jego, ale sama organizacja była czysto syryjska.

Jego ciało znaleziono dzisiaj w pobliżu jego domu w dzielnicy Kemankes Karamustafapasa w Stambule. Okoliczności jego śmierci na razie nie zostały oficjalnie ujawnione, nieoficjalnie wiadomo, że wypadł z balkonu lub dachu.

Sprawa jest o tyle bardziej tajemnicza, że aktywista niedawno został personalnie skrytykowany przez władze Rosji. Rosja, podobnie jak rząd Syrii, jest przekonana, że Białe Hełmy to organizacja kryptoterrorystyczna. Oskarżała je chociażby o sprokurowanie ataków gazami bojowymi o które oskarżono potem Assada.

W zeszłym tygodniu rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zacytowało na swoim Twitterze słowa rzeczniczki prasowej Marii Zakcharowej w których oskarżyła go o to, że był byłym agentem brytyjskiego wywiadu MI6 i że prowadził działalność na całym świecie, w tym na Bałkanach. Stwierdziła także, że podczas jego misji w Kosowie donoszono o jego związkach z terrorystami.

Na razie nie wiadomo czy tamten tweet i tajemnicza śmierć aktywisty mają ze sobą związek. Brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych wie już o jego śmierci, ale na razie powstrzymuje się od komentarza.

Źródło: Times Autor: WM
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij