Kraj

O krok od katastrofy. Załoga śmigłowca ratowniczego oślepiona laserem

Nieznany sprawca próbował oślepić laserem załogę śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Sprawa zostanie prawdopodobnie przekazana policji.

Jak poinformował portal RMF24 zdarzenie miało miejsce w sobotę ok. 17. Maszyna LPR wracała do bazy w Warszawie kiedy trafiła ją wiązka lasera z okolic podwarszawskich Marek lub Ząbek. Laser tymczasowo oślepił jednego ze znajdujących się na pokładzie ratowników.
Pilot zgodnie z procedurą natychmiast obrócił śmigłowiec tak, żeby ponowne trafienie go laserem było niemożliwe. Następnie udało im się wrócić bezpiecznie do bazy. Na szczęście atak nie spowodował trwałego uszkodzenia wzroku u trafionego laserem ratownika.

Dział Zarządzania Bezpieczeństwem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego we wtorek podejmie decyzję czy sprawa trafi na policję. Na pewno rozpocznie wewnętrzną procedurę gdyż cała sprawa została uznana za incydent lotniczy, atak ten zostanie również zgłoszony do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Niestety nie jest to pierwsze takie zdarzenie. W połowie września załoga LPR została oślepiona laserem w okolicach Starych Babic. Trafiony nim lekarz doznał wtedy uszkodzenia oka. Sprawę bada policja, na razie nie wiadomo czy te incydenty mają ze sobą coś wspólnego.

Źródło: Niezależna.pl Autor: WM
Fot. Lukas skywalker, CC BY SA 3.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij