Kraj

IPN podejmie współpracę z Amerykanami

Delegacja IPN podjęła współpracę z Archiwami Narodowymi USA. Badacze liczą, że dzięki niej uda im się odnaleźć nowe fakty w sprawie komunizmu i nazizmu w Polsce.

Do USA udała się delegacja IPNu z prezesem Jarosławem Szarkiem na czele. Wezmą udział w organizowanych przez amerykańską Polonię obchodach święta niepodległości. Ważniejszym celem tej wizyty było jednak podjęcie współpracy z amerykańskimi Archiwami Narodowymi (NARA). Spotkanie z ich szefem Davidem S. Ferriero okazało się bardzo owocne. „Dyrektor NARA David Ferriero zapewnił, że Narodowe Archiwa Amerykańskie udzielą wsparcia pracownikom IPN, którzy już w styczniu 2020 roku przybędą do Waszyngtonu” – poinformował Szarek. Pracownicy IPNu rozpoczną pracę w USA już w 2020 roku.

IPN liczy, że uda im się odkryć tam dotychczas nieznane u nas dokumenty dotyczące komunizmu w Polsce, jak np. raporty amerykańskiego wywiadu itp. Szarek podał jako przykład sprawę ucieczki Józefa Światły. Światło – prawdziwe nazwisko Izaak Fleischfarb – był komunistycznym działaczem i wicedyrektorem okrytego złą sławą X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W grudniu 1953 zwrócił się w Berlinie do Amerykanów o azyl i po jego otrzymaniu występował w Radiu Wolna Europa demaskując partię i bezpiekę. Amerykańskie dokumenty być może rzucą nowe światło na tą kontrowersyjną postać.

IPN chce również uzyskać dostęp do dokumentów dotyczących zbrodniczej działalności Niemców w Polsce w czasie drugiej wojny światowej. Po zakończeniu wojny miliony takich dokumentów wpadło w ręce Amerykanów i IPN liczy, że są wśród nich ważne dla nas informacje, jak np. nazwiska SS-manów czy załóg obozów koncentracyjnych.

Źródło: Niezależna Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij