Rozrywka

Film “Niepospolita” – o ważnych i ciekawych postaciach przedwojennej Polski

Św. Maksymilian Maria Kolbe, Janusz Kusociński, Eugeniusz Kwiatkowski, Hanka Ordonówna – to niektóre postacie przywołane w krótkometrażowym filmie fabularnym “Niepospolita”, opowiadającym o ważnych i ciekawych postaciach przedwojennej Polsce. Film od soboty dostępny jest w internecie.

“Niepospolita” w reż. Tomasza Dobosza to krótkometrażowy film fabularny osadzony w historycznych realiach II Rzeczpospolitej. “Jest to opowieść o ludziach, uczuciu, wielkości i entuzjazmie tamtych czasów” – podali twórcy projektu w informacji prasowej.

Film traktuje o ważnych i ciekawych postaciach w przedwojennej Polsce. Twórcy chcieli pokazać historię w nowoczesny i popkulturowy sposób.

Pisarz Tadeusz Dołęga-Mostowicz na polecenie potentata wydawniczego – Melchiora Wańkowicza, wyrusza z asystentką Dianą w podróż po Polsce w 1939 r. i przeprowadza wywiady z ludźmi sukcesu. “Celem podróży jest stworzenie reportażu o najbardziej wpływowych w tamtym okresie ludziach, dla właśnie powstającej polskiej telewizji. Początkowa niechęć między Tadeuszem, playboyem i bonvivantem a Dianą powoli zamieni się w kiełkujące uczucie, które znajduje swój tragiczny finał” – napisano.

Dołęga-Mostowicz spotyka m.in. założyciela klasztoru-wydawnictwa Niepokalanów św. Maksymiliana Marię Kolbego, złotego medalistę olimpijskiego z Los Angeles Janusza Kusocińskiego oraz Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera, ministra przemysłu i handlu (1926-30), określanego mianem “ojca” Gdyni i Stalowej Woli.

W filmie przywołano też m.in. postać jednej z największych gwiazd przedwojennych scen kabaretowych i teatralnych Hanki Ordonówny, przedsiębiorcy cukierniczego Jana Wedla oraz aktora Witolda Zacharewicza.

Diana, jedyna fikcyjna postać w filmie, ginie w bombardowaniu 1 września 1939 r. Pisarz, autor “Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusz Dołęga-Mostowicz zginął we wrześniu 1939 r. w Kutach nad rumuńską granicą.

Podkład dźwiękowy do filmu stanowią nowoczesne aranżacje starych przebojów w wykonaniu Adama Barona, Michała Fogga, wnuka znanego piosenkarza oraz muzyka specjalnie skomponowana na potrzeby filmu przez Artura Słotwińskiego. Film można oglądać od soboty na stronie niepospolita.pl oraz w serwisie Youtube. W filmie występują m.in. Patryk Szwichtenberg (Tadeusz Dołęga-Mostowicz), Agata Różycka (Diana), Marek Karpowicz (Melchior Wańkowicz).

Scenariusz napisali Danuta Nierada i Miłosz Lodowski, autorem zdjęć jest Marcin Magiera.

Na przedsięwzięcie “Niepospolita” składają się także serwis internetowy niepospolita.pl oraz teledysk Adama Milwiw-Barona do utworu “Sex Appeal” z udziałem Natalii Lubrano, który będzie miał oficjalną premierę w niedzielę.

Twórcy poinformowali, że niepospolita.pl wykonana jest na wzór portalu plotkarskiego z informacjami z II RP. Prezentuje sylwetki bohaterów filmu oraz ciekawostki o epoce. Można znaleźć na niej informacje m.in. o Dołędze-Mostowiczu, emancypacji Polek w czasach II Rzeczypospolitej i osiągnięciach sportowych. Wszystkie materiały dostępne na stronie przetłumaczono na kilka języków.

Projekt został zrealizowany przez zespół Fundacji Promocji Rozwoju, powołany przez Bank Gospodarstwa Krajowego do komunikacji osiągnięć rozwojowych i gospodarczych Polski.

 

 

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Krzykowska
Fot. Youtube.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij