Kraj

Cenzura w internecie. Ordo Iuris pozwie Google do sądu za usunięcie katolickiego programu

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris szykują pozew przeciw Google. Poszło o uznanie katolickiego programu za mowę nienawiści.

Jakiś czas temu należący do Google portal streamingowy Youtube uznał dwa wyemitowane w sierpniu odcinki programu „Wierzę” prowadzonego przez Pawła Lisickiego i Marka Miśko za „mowę nienawiści” i usunął je z serwisu. Ich tematem było nauczanie kościoła na temat ideologii LGBT. Równocześnie administratorzy zablokowali kanał telewizji internetowej wSensie, który je wyemitował, na trzy miesiące.

Ordo Iuris postanowiła interweniować. Udało im się sprawić, że kanał telewizji został przywrócony. Skierowali również do portalu wezwanie przedprocesowe domagając się przeprosin dla redaktorów. Wobec braku reakcji ze strony kierownictwa Google zdecydowali się na wytoczenie powództwa o ochronę dóbr osobistych Pawła Lisickiego, które zostały naruszone poprzez „przypisanie jego twórczości określeń sugerujących ich negatywny charakter”.

Prowadzący sprawę z ramienia OI adw. Tomasz Chudzinski i Jerzy Kwaśniewski domagają się od Google zaprzestania blokowania treści publikowanych przez redaktora Lisieckiego. Chcą też, aby portal pisemnie go przeprosił i zamieścił tekst tych przeprosin na 1/4 powierzchni strony głównej.

Jak informuje OI, blokada wSensie.tv i programów Lisickiego to nie jest jedyny przykład cenzury ideologicznej, jaka spotyka ze strony portali społecznościowych treści konserwatywne, chrześcijańskie i prawicowe. Prawnicy OI analizują nadsyłane do nich zgłoszenia i tam, gdzie jest to możliwe, podejmują kroki prawne w obronie wolności słowa.

OI przygotował również założenia projektu ustawy, która chroniłaby wolność słowa w internecie. Stworzyli również specjalną petycję, którą w momencie pisania tych słów podpisało już ponad 3500 osób. Ich akcję wsparło wielu znanych prawicowych dziennikarzy i publicystów, jak Rafał Ziemkiewicz, Cezary Krysztopa czy Witold Gadowski. Poparło ich także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Źródło: Ordo Iuris Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij