Kraj

Abp Gądecki: blokowanie odbudowy Pomnika Wdzięczności jest smutnym symbolem dzisiejszych czasów

Blokowanie odbudowy Pomnika Wdzięczności w godnym dla Poznania miejscu jest smutnym symbolem dzisiejszych czasów – podkreślił w sobotę metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany także Pomnikiem Wdzięczności lub Pomnikiem Chrystusa Króla, został odsłonięty 30 października 1932 r. jako wotum wdzięczności za odzyskanie wolności przez Polskę. Ufundowało go społeczeństwo Poznania, Wielkopolski i Kresów Zachodnich II RP. W październiku 1939 r. pomnik został zburzony przez Niemców, zaś figura Jezusa została przetopiona. Od kilku lat trwają starania o jego odbudowę.

W sobotę mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, w 80. rocznicę zburzenia pomnika, przewodniczył abp Stanisław Gądecki. W homilii podkreślił, że “pomnik ten już dawno powinien zostać przywrócony Poznaniowi i – w pierwszym rzędzie – winna to być właśnie inicjatywa Władz Miasta. Blokowanie odbudowy Pomnika Wdzięczności w godnym dla Poznania miejscu jest smutnym symbolem dzisiejszych czasów” – wskazał.

Abp Gądecki przypomniał, że “gdy w obliczu bolszewickiego najazdu w 1920 roku wydawało się, że dla Polski nie ma już żadnego ratunku, zgromadzeni na Jasnej Górze biskupi oddali naszą Ojczyznę Najświętszemu Sercu Jezusa. W odpowiedzi na to papież Benedykt XV w liście do kardynałów Aleksandra Kakowskiego i Edmunda Dalbora napisał: +Zaiste powzięliście zamiar najpożyteczniejszy, jak nigdy; cóż bowiem można wynaleźć zbawienniejszego w tym przewrocie wszechrzeczy, jak wzmożenie miłości Pana Jezusa, który stanowi obronę i mocną podstawę każdej Rzeczypospolitej+”.

“Temu zintensyfikowaniu miłości do Boga i Ojczyzny służył pomnik Najświętszego Serca Jezusowego. Poznańska inicjatywa nie była w tamtym czasie odosobniona. Była ona fragmentem ogólnonarodowego zrywu wdzięczności dla Serca Bożego. Idea zrodziła się w 1920 r. na Zjeździe Katolickim, a urzeczywistniono w 1932 r. Starania o jego budowę zajęły 12 lat. Ufundowało go społeczeństwo Poznania, Wielkopolski i Kresów Zachodnich II RP” – podkreślił metropolita.

Pomnik Wdzięczności został odsłonięty 30 października 1932 r. Uroczystość odsłonięcia pomnika – jak relacjonowały ówczesne media – “miała imponujący przebieg”.

“Poznański pomnik – projektu architekta Lucjana Michałowskiego – mający postać łuku tryumfalnego, robił duże wrażenie swoim monumentalnym rozmiarem i bogatą ornamentyką. Na przedniej stronie dominowała 6-metrowej wysokości postać Pana Jezusa, wykonana z brązu w Zakładach Cegielskiego. Na pomniku zaś widniał napis: Sacratissimi Cordi – Polonia Restituta (Najświętszemu Sercu – Odrodzona Polska)” – przypomniał abp Gądecki.

Hierarcha podkreślił również, że w latach 30. minionego wieku ten pomnik stał się “sercem miasta Poznania”, przy którym odbywały się liczne uroczystości religijne i patriotyczne.

Burzenie pomnika rozpoczęto w połowie października 1939 roku; akcją kierował osobiście Eckhardt Greiser, syn niemieckiego wielkorządcy Kraju Warty Arthura Greisera.

Źródło: PAP Autor: Anna Jowsa
Fot. www.pomnikwdziecznosci.pl/

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij