Kraj

Szykują się zmiany w rządzie. Będzie kilku nowych ministrów, będą też zmiany strukturalne w rządzie

– Będzie zmienionych kilku ministrów, będzie kilku nowych ministrów, będą również zmiany o charakterze strukturalnym w rządzie. Niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienia się niektóre nazwy resortów – zapowiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller .

“W ramach zmiany rządu będzie zmienionych kilku ministrów i, co za tym idzie, będzie kilku nowych ministrów. Będą również zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienia się niektóre nazwy resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym również w rządzie zajedzie” – mówił w piątek rzecznik rządu pytany o te kwestie przez dziennikarzy.

Müller wyjaśnił, że “nie będzie to rewolucja” w rządzie Morawickiego, a raczej “korekty”. “Kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie w tym w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera” – dodał.

Zapytany, czy resortów będzie więcej niż w dotychczasowym rządzie odpowiedział, że nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć, bo nie sprawdzał tych liczb. Müller nie odpowiedział też na pytanie, kto w nowym rządzie będzie pełnił funkcje wicepremiera. Poinformował, że skład rządu w piątek przedstawi premier Mateusz Morawiecki. “Myślę, że nie będzie zaskoczenia w tym zakresie” – ocenił.

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. Po jego zakończeniu zostanie ogłoszona struktura oraz skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Według Müllera zaprzysiężenie nowych ministrów będzie możliwe w przyszłym tygodniu – zależy to jednak od terminów wyznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zgodnie z przepisami dotychczasowy premier składa dymisję rządu w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji – pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Następnie prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

 

Źródło: PAP Autor: Krzysztof Kowalczyk, Wiktoria Nicałek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij