Kraj

Zwycięstwo! Ulica “Nila” jednak zostanie w Żyrardowie

Jakiś czas temu władze Żyrardowa chciały zmienić nazwę ulicy generała Augusta Fieldorfa, ps. Nil, na ulicę Jedności Robotniczej. Okazuje się jednak, że ulica poświęcona polskiemu bohaterowi nadal będzie nosić swoją nazwę.

28 października żyrardowscy radni zadecydowali głosami PO, że ulica Nila-Fieldorfa wróci do dawnej nazwy, Jedności Robotniczej. Przegłosowanie tej uchwały wywołało ogólnopolski skandal. Krytycy zwracali uwagę, że Nieldorf był jednym z największych bohaterów XX-wiecznej Polski. Podkreślano również, że wbrew słowom niektórych fraza „Jedność Robotnicza” miała w PRL bardzo konkretne znaczenie – tak określano bowiem przymusowe zjednoczenie PPR z PPSem i powstanie PZPRu.

Przewodniczący Rady Miasta Ryszard Mirgos poinformował, że ulica Nila-Fieldorfa nie wróci jednak do dawnej nazwy. Nieco wcześniej informował o tym poseł PiS Maciej Małecki dodając, że decyzję o tym podjęto na skutek rozmów z samorządowcami. „To efekt konkretnych rozmów z samorządowcami zakończonych dobrym spotkaniem z prezydentem Miasta, przewodniczącym Rady Miasta i Jackiem Pawłowiczem, dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych” – napisał na swoim Twitterze.

Dodatkowo w ramach tego porozumienia udało się wynegocjować przeprowadzenie w mieście i okolicznych gminach akcji edukacyjnej o generale Fieldorfie. W jej ramach mają być np. rozdawane ulotki i prowadzone dodatkowe zajęcia w okolicznych szkołach.

Radości z powodu ostatecznej decyzji władz Żyrardowa nie krył także gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który wydał piękną broszurę, poruszającą historię Augusta Fieldorfa ps. “Nil”.

Broszura jest dostępna pod tym linkiem.

Źródło: TVP Info Autor: WM
Fot. Youtube

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij