Sport

Równe płace dla kobiet i mężczyzn w australijskim futbolu. “Piłka nożna jest grą dla wszystkich”

 Zawodnicy i zawodniczki reprezentacji Australii w piłce nożnej będą otrzymywali takie same premie za grę w zespole narodowym – oficjalnie potwierdził prezes tamtejszej federacji piłkarskiej (FFA) Chris Nikou.

O zrównanie wysokości premii otrzymywanych przez kobiety i mężczyzn, zawodniczki reprezentacji Australii walczyły od dawna. Początkowo ich argumenty nie znajdowały uznania we władzach FFA, dopiero groźba strajku zdecydowanie przyśpieszyła negocjacje.

“Piłka nożna jest grą dla wszystkich, a nowy układ zbiorowy, jaki został opracowany, będzie stanowił krok w kierunku przyjęcia wartości równości, integracji i równych szans” – powiedział prezes FFA.

Podpisane w środę porozumienie, oprócz kwestii finansowych, określa także warunki, w jakich będą działały drużyny narodowej kobiet i mężczyzn. Zawodniczki “Matildas” i zawodnicy “Socceroos” na wyjazdowe mecze reprezentacji mają podróżować w takich samych warunkach, samolotami w klasie biznes. Dotychczas mieli to zagwarantowane wyłącznie mężczyźni.

“Dziewczyny grające w reprezentacji dostały to, na co zasłużyły” – ocenił porozumienie kapitan reprezentacji Australii Mark Milligan. Natomiast obrońca reprezentacji kobiet Elise Kellond-Knight przyznała, że porozumienie jest wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy wykonywanej przez jej koleżanki.

“Jako zawodniczka zawsze o tym marzyłam, abyśmy wszyscy byli w sporcie równi” – powiedziała.

Zadowolony z porozumienia jest także dyrektor generalny związku australijskich piłkarzy zawodowych John Didulica. “To wyjątkowy kontrakt, niech będzie przykładem dla innych federacji. W sporcie wszyscy powinni być sobie równi” – zadeklarował.

Źródło: PAP Autor: wha/ cegl/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij