Świat

Rodzina przywódcy Państwa Islamskiego wzięta do niewoli

Przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi popełnił niedawno samobójstwo otoczony przez amerykańskich komandosów. Turcja ogłosiła, że wzięła do niewoli członków jego rodziny.

W poniedziałek Turcy ogłosili, że w ich ręce wpadła starsza siostra Baghdadiego, Rasmiya Awad. Miała ukrywać się w przyczepie w miasteczku Azaz razem z mężem, synową i piątką dzieci. Miasteczko to znajdowało się na terytorium, które objęła turecka ofensywa.

W środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ujawnił, że oprócz siostry i zięcia w tureckie ręce dostała się jedna z czterech żon byłego lidera ISIS. Jego rzecznik prasowy Fahrettin Altun stwierdził, że „to kolejny przykład sukcesu naszych operacji kontrterrorystycznych” oraz że, „nasza determinacja w stawianiu przed obliczem sprawiedliwości tych, którzy chcą terroryzować nasz lud i destabilizować nasz region nie może być kwestionowana”.

Te aresztowania mogą mieć ogromne znaczenie w walce z Państwem Islamskim. Turcy liczą bowiem, że bliscy Al-Bagdadiego mogą mieć informacje o funkcjonowaniu ISIS i jego wysoko postawionych członkach, które pomogą im w wyszukiwaniu kolejnych celów. Anonimowe źródło ujawniło, że od początku zaczęto ich intensywnie przesłuchiwać.

Turcy na razie nie ujawnili zbyt wielu szczegółów dotyczących tych aresztowań. Erdogan skorzystał z okazji, aby dogryźć tym prezydentowi Trumpowi. „Amerykanie powiedzieli, że Baghdadi zabił się w tunelu. Rozpoczęli o tym kampanię informacyjną” – powiedział – „Ale ja ogłaszam to tutaj po raz pierwszy. Złapaliśmy jego żonę i nie robiliśmy z tego afery”.

Źródło: express.co.uk Autor: WM
Fot. PAP/EPA/TURKISH DEFENSE MINISTRY PRESS OFFICE HANDOUT

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij