Świat

Donald Trump cofnął antychrześcijańskie rozporządzenie Obamy

Donald Trump zaproponował zmianę przepisów dotyczących adopcji dzieci. Tym samym wycofał wymierzony w organizacje chrześcijańskie przepis wprowadzony przez Barracka Obamę.

W ostatnich dniach urzędowania Obama wprowadził przepis, który wymagał od zajmujących się adopcjami organizacji religijnych ubiegania się o specjalne pozwolenie przed uzyskaniem rządowych dotacji. Wyjątkiem były te w których regulaminie był wymieniony homoseksualizm jako cecha chroniona przed dyskryminacją.

Przepis Obamy dotknął przede wszystkim organizacje prowadzone przez kościół katolicki i kościoły protestanckie. Stanowią one znaczną część „rynku” adopcyjnego w USA, ale praktyczny brak możliwości uzyskania federalnej dotacji na działalność sprawił, że musiały znacznie ograniczyć skalę działalności. Efektem było to, że liczba dostępnych domów adopcyjnych dla sierot znacznie zmalała.

Trump ogłosił, że przepis ten zostanie wkrótce wycofany. Organizacje religijne pomagające w adopcji dzieci ponownie będą mogły występować o dotacje z Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych na takich samych zasadach jak wcześniej. Nie będą musiały przy tym rezygnować z własnych poglądów na sprawy homoseksualizmu.

Decyzja Trumpa jest powszechnie chwalona przez amerykańskie organizacje religijne i konserwatystów. Nie spodobała się za to lewicy i środowiskom LGBT, które argumentują, że jej efektem będzie spadek potencjalnych rodzin adopcyjnych – pomimo tego, że praktyka pokazała, że stało się tak po wprowadzeniu ograniczeń.

Źródło: Wall Street Journal Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij