Świat

Władze Iranu aresztują kobiety za taniec

Władze Iranu kontynuują swoją walkę z kobietami, które ośmielają się tańczyć publicznie. Według France24 trzy kolejne tancerki zostały aresztowane na początku października. 

Sahra Afsharian, Sara Shariatmadari i Niloufar Motiei to popularne w Iranie tancerki specjalizujące się w stylu shuffle. Każda z nich miała dziesiątki tysięcy fanów w mediach społecznościowych i wielu uczniów. Jak odkryła France 24 cała trójka została aresztowana 8 października i trafiła do cieszącego się złą sławą więzienia Qarchak, 40 kilometrów od Teheranu.

Powodem ich aresztowania, jak się okazało, było to, że zamieszczały w mediach społecznościowych nagrania swoich tańców. Władze Iranu uznały, że to tworzenie „nieprzyzwoitych treści”. Według France24 lokalne media informowały, że trójka tancerek była częścią większej grupy kobiet, które zostały aresztowane tego dnia.

 

Prawdziwa skala zjawiska tak naprawdę jest nieznana, gdyż większość aresztowanych kobiet nie jest wystarczająco sławna aby informacje o ich aresztowaniu przebiły się do mediów. Dziennikarzom France24 udało się dotrzeć do 19-letniej tancerki używającej pseudonimu Ghazaleh, która opowiedziała im jak to wygląda w praktyce, Kiedy Ghazaleh miała 17 lat zaczęła publikować nagrania i zdjęcia swoich tańców na portalu Instagram. Dowiedziała się o niej mieszkająca w Waszyngtonie irańska dziennikarka Masih Alinejad, znana ze swojej niechęci do noszenia burek, i udostępniła jeden z jej filmików.

Kilka minut później hakerzy przejęli konto dziewczyny, odbierając jej dostęp do niego. Po paru dniach policja zadzwoniła do jej szkoły pytając o jej adres i rodziców. Obawiając się aresztowania, dziewczyna musiała uciec do Turcji. Nie planuje już powrotu do domu pomimo utraty kontaktu z rodzicami. Przyznaje, że wiele jej koleżanek trafiło do więzień, ale nikt się tym nie zainteresował. Ujawniła również, że w zeszłym roku władze zamknęły trzy siłownie w których prowadzono tajne lekce tańca, głównie hip-hopu i zumby.

Walka władz Iranu z mediami społecznościowymi nie ogranicza się do prześladowania tancerek. Niedawno zrobiło się głośno o gwieździe irańskich społecznościówek Sahar Tabar, która wrzuciła do internetu filmy przedstawiające ją w przebraniu Gnijącej Panny Młodej z filmu Tima Burtona. Kobieta została za to aresztowana i zmuszona do złożenia samokrytyki w państwowej telewizji. Podobny los spotkał wcześniej tancerkę Maedeh Jojabri. We wrześniu zeszłego roku aresztowano parę aktorów, która zatańczyła wspólnie w teatrze podczas sztuki Szekspira. W 2014 roku aresztowano za to sześć młodych osób, które nagrały swój taniec do hitu Pharrela Williamsa „Happy”. Sąd skazał ich na karę 91 batów, która mogłaby być zagrożeniem dla ich życia – na szczęście sąd apelacyjny zdecydował się na jej zawieszenie.

Źródło: France24, New York Post Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij