Publicystyka

Niemcom nie podobają się polskie znicze

Jak co roku Polacy zapalili miliony zniczy aby oddać cześć zmarłym przodkom. Nie spodobało się to jednej z niemieckich gazet.

Dziennikarz „Frankfurter Rundschau” napisał, że polska tradycja zapalania zniczy jest szkodliwa dla środowiska i mieszkańców z powodu zagrożenia smogiem. Powołując się na polskie media, w tym Wyborczą, twierdzi, że coroczna zapalanie zniczy stanowi szczególne zagrożenie dla chorych, starszych i małych dzieci, które mogą mieć kłopoty z oddychaniem a nawet umrzeć.

FR przywołuje w tym kontekście przykład Krakowa zauważając, że zagrożenie smogiem występuje tam przez 200 dni w roku, co ich zdaniem spowodowane jest bliskością Śląska i starymi piecami używanymi przez Krakowian. „Setki osób umierają co roku w wyniku zaczadzenia tlenkiem węgla, który wydostaje się z wadliwie działających pieców” – pisze dziennikarz FR podkreślając, że wielu Polaków nie stać na lepszy jakościowo opał.

Zdaniem FR w Polsce rośnie świadomość społeczna problemu, jaki powodują znicze, wskazując jako przykład założenie przez kogoś maski na pomnik Adama Mickiewicza. Twierdzi jednak, że takie działania pozostaną bez wpływu na decyzje rządu. Przypomina również niedawne słowa Tuska o ogromnej roli węgla w naszej energetyce twierdząc, że „na dwa tygodnie przed szczytem klimatycznym brzmi to jak zapowiedź walki”. Jego zdaniem nie można liczyć na poprawę sytuacji gdyż polska gospodarka rozwija się za szybko, co wiąże się ze wzrostem konsumpcji energii przez np. przemysł.

Źródło: dw.com Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij