Publicystyka

Kto ją uczył historii? Poseł Lewicy twierdzi, że Bruno Schulz spłonął na stosie.

Poseł-elekt Lewicy Wanda Nowicka zaliczyła kompromitującą wpadkę na antenie telewizji Polsat. Stwierdziła, że Brunon Schulz został spalony przez inkwizycję.

Przypominam. Inkwizycja w dawnych czasach karała za wiedzę.” – powiedziała lewicowa polityk – „Bruno Schulz został spalony na stosie. My na razie na stosie może jeszcze nie palimy…”.

Problem w tym, że to całkowita nieprawda. Inkwizycja najdłużej działała w Portugalii, gdzie dotrwała do pierwszej połowy XIX wieku. Brunon Schulz urodził się w Polsce w 1892 roku. Słynny literat i malarz żydowskiego pochodzenia zginął natomiast w listopadzie 1942 roku, kiedy idąc po chleb natrafił na gestapowców mszczących się za śmierć Niemca. Zastrzelili go strzałem w tył głowy.
Nowicka najprawdopodobniej pomyliła Schulza z Giordanem Bruno, który faktycznie spłonął na stosie w 1600 roku. Potwierdziła to rzeczniczka SLD:

Jednak nawet przyjmując tą tezę słowa Nowickiej nie są zgodne z prawdą historyczną – Bruno nie został bowiem spalony za „wiedzę” a za herezję. Wbrew obiegowej opinii kościół nie był bowiem przeciwnikiem teorii heliocentrycznej jako takiej. Głoszący ją Mikołaj Kopernik nie miał w związku z tym żadnych kłopotów. Galileusz został ukarany – aresztem domowym w luksusowej wilii – nie za samą teorię a za to, że uparcie głosił ją jako prawdę chociaż nie było w jego czasach na to żadnych dowodów i publicznie domagał się od kościoła zmiany interpretacji Biblii. Kiedy teorię heliocentryczną udało się później udowodnić dzięki rozwojowi przyrządów astronomicznych, kościół po prostu to zaakceptował.

Bruno faktycznie wierzył w heliocentryzm i inkwizycja faktycznie postawiła mu taki zarzut. Ale był zaledwie jednym z ośmiu, a pozostałe siedem było z ich perspektywy dużo poważniejsze, bo dotyczyło samej doktryny wiary – między innymi podważaniu dogmatu stworzenia świata czy przeistoczenia się ciała Chrystusa w chleb oraz stwierdzeniom, że Jezus jakby mógł to uciekłby z miejsca ukrzyżowania. Odrzucił również możliwość wycofania się ze swoich tez, co nie pozostawiło inkwizytorom wyboru.

Cała sprawa rzecz jasna spotkała się z kpinami internautów:

 

 

 

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. Twitter

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij