Świat

Kreml: liczymy, że Erdogan wyjaśni Putinowi plany operacji w Syrii

Podczas rozmów prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana, które rozpoczęły się we wtorek w Soczi, strona rosyjska chce poznać plany Ankary, związane z operacją w Syrii – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

“Rosja chce omówić sytuację na północnym wschodzie Syrii, lepiej zrozumieć to, co się tam dzieje, otrzymać informacje o planach Syrii i porównać je z ogólnymi planami dotyczącymi postępu uregulowania politycznego w Syrii” – powiedział Pieskow.

Pieskow zapewnił, że Moskwa “ze zrozumieniem odnosi się do obaw Turcji związanych z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa i ze zwalczaniem elementów terrorystycznych”. Jednocześnie w ocenie Rosji “wszelkie działania powinny mieć charakter współmierny do tych obaw” – zastrzegł. Działania te nie powinny też “utrudniać procesu pokojowego uregulowania politycznego w Syrii” – dodał.

Przedstawiciel Kremla podkreślił także, że jedynie władze Syrii, które określił jako “prawomocne”, mogą zezwolić na to, by siły zbrojne Turcji pozostawały na terenie Syrii.

Pieskow zapowiadając wtorkowe rozmowy prezydentów w Soczi powiedział, że tematów jest wiele i “jest oczywiste, że rozmowy będą bardzo trudne” i że przywódcy omówią też inne kwestie, nie tylko Syrię.

Przedstawiciel Kremla wyjaśnił, że Rosja nie ma stanowiska na temat propozycji Niemiec, dotyczącej utworzenia międzynarodowej strefy bezpieczeństwa na granicy turecko-syryjskiej. Propozycję tę, jak ocenił Pieskow, “należy zbadać”.

 

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij