Kraj

Bodnar nie przyjmie nagrody od niemieckiej fundacji

Jedna z niemieckich fundacji chciała dać nagrodę RPO Adamowi Bodnarowi. Ten jednak odmówił jej przyjęcia.

Fundacja Rolanda Bergera postanowiła przyznać Bodnarowi Nagrodę Godności Człowieka za zaangażowanie na rzecz obrony demokracji. Jej wręczenie zostało zaplanowane na 21 października. Bodnar poinformował jednak, że jej nie przyjmie i nie weźmie w nim udziału. A wszystko przez ojca jej założyciela.

Urodzony w 1937 roku Berger jest właścicielem międzynarodowej firmy konsultingowej nazwanej jego nazwiskiem i jednym z najsłynniejszych niemieckich biznesmenów. Niemiecka prasa odkryła jednak niedawno, że w historii jego rodziny jest wstydliwa karta. W piątek dziennik Handelsblatt ujawnił, że jego ojciec Georg wstąpił bardzo szybko, bo już w 1931 roku, do NSDAP. W latach 1936-1939 pełnił również funkcję skarbnika Hitler-Jugend.

Informacje o tym, że ojciec Begera był nazistą, pojawiały się już wcześniej. Sam biznesmen przyznawał, że jego ojciec miał partyjną legitymację, jak miliony innych Niemców, ale z informacji dziennika wyłania się inny obraz. Begerowi seniorowi nie przeszkadzało zarządzanie odebraną Żydom austriacką piekarnią ani fakt, że mieszkał w skonfiskowanej żydowskiej rodzinie willi. Także informacje, że jego ojciec był prześladowany przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego za sprzeciw wobec holokaustu okazały się kłamstwem. Berger nie zrezygnował również z członkostwa w NSDAP po Nocy Kryształowej – opłacał składki do 1944 roku. W kłopoty z władzami III Rzeszy wpadł dopiero w 1942, ale poszło nie o obronę Żydów a o malwersacje finansowe.

W związku z doniesieniami niemieckiego dziennika Bodnar zdecydował, że obecnie nie przyjmie od fundacji jego syna nagrody. Zapowiedział również, że będzie się z najwyższą uwagą przyglądał pracom komisji historyków, która ma ustalić prawdziwą przeszłość Begera. Jej powstanie zapowiedział jego syn.

Źródło: Rzeczpospolita Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij