Świat

NATO w tajemnicy ćwiczy użycie bomb atomowych

W Niemczech rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe dotyczące użycia bomb atomowych. W założeniu miały być tajne.
Agencja prasowa DPA ujawniła, że w tym tygodniu w Niemczech rozpoczęły się tajne ćwiczenia wojskowe o kryptonimie Steadfast Noon.

Wiadomo, że biorą w nich udział niemieccy piloci i obsługa naziemna z bazy 33, taktycznego pułku lotniczego w Buechel. Według DPA analogiczne ćwiczenia odbywają się w bazie lotniczej Volkel w Holandii. Zaobserwowano tam myśliwce bombardujące Tornado należące do sił lotniczych Włoch.

Tajne ćwiczenia dotyczą obsługi amerykańskich lotniczych bomb atomowych. Biorący w nich udział żołnierze uczą się transportowania ich z magazynów na płytę lotniska i podwieszania ich pod samolotami. Bomby są jednak demontowane przed startem i piloci latają bez nich, prawdopodobnie z obawy przed potencjalnym wypadkiem i związanym z nim skażeniem terenu.

Najprawdopodobniej chodzi tutaj o amerykańskie bomby B61. Siły nuklearne USA opierają się dzisiaj głównie na międzykontynentalnych pociskach balistycznych i rakietach odpalanych z atomowych okrętów podwodnych, ale USA nadal mają w arsenale klasyczne bomby lotnicze z atomową głowicą. B61 to relatywnie mały ładunek o sile od 0,3 do 400 kiloton w zależności od wersji- dla porównania bomba, która zniszczyła Hiroszimę, miała głowicę o mocy 15 kiloton a siłę współczesnych ładunków liczy się w megatonach czyli milionach ton klasycznych ładunków wybuchowych. B61 uznaje się za ładunek taktyczny, co oznacza, że w razie konfliktu nuklearnego posłuży do precyzyjnych nalotów na lotniska czy kompleksy przemysłowe.

Według DPA podobne ćwiczenia przeprowadzane są co roku. Teraz, kiedy zdaniem wielu ekspertów ryzyko tego, że zdobytych na nich umiejętności przyjdzie użyć w praktyce jest wysokie, są tym bardziej niezbędne do utrzymania gotowości wojsk NATO na potencjalną agresję.

Źródło: dw.com, TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij