Kraj

Sikorski: nie wykluczałbym, że Tusk zechce wrócić do kierowania PO

Nie wykluczałbym tego, że Donald Tusk zechce wrócić do kierowania Platformą Obywatelską i pokonać Kaczyńskiego – powiedział w piątek europoseł Radosław Sikorski. Jego zdaniem rywalizacja Donalda Tuska i Grzegorza Schetyny jest możliwa.

“Nie wykluczałbym tego, że Donald Tusk zechce wrócić do kierowania Platformą Obywatelską i pokonać Kaczyńskiego, i odebrać mu Polskę” – powiedział Sikorski w piątek w Polsat News. Zapytany o to, czy Tusk rzuci rękawicę Grzegorzowi Schetynie odpowiedział, że “wszystko jest możliwe”.

Według Sikorskiego zgłaszają się już kandydaci na stanowisko szefa PO. “Bogdan Zdrojewski, Borys Budka, Bartosz Arłukowicz i Małgorzata Kidawa-Błońska to ciekawe kandydatury”. “W każdej partii potrzebna jest młoda zmiana” – dodał.

Sikorski pytany o ocenę czwartkowego porozumienia Unii Europejskiej z Wielką Brytanią ws. brexitu powiedział, że “nie można nazwać brexitu sukcesem”. Jego zdaniem “to bardzo smutne wydarzenie”. “Tak kończy się szczucie na Unię Europejską i tak kończą się nacjonalistyczne szarże” – mówił. “Wielka Brytania zgodnie z tym porozumieniem będzie musiała zapłacić ponad 40 mld euro za wyjście. Nas mogą wyrzucić za darmo” – podkreślił Sikorski.

Były szef MSZ zaprzeczył słowom premiera Mateusza Morawieckiego, że umowa reguluje kwestie pobytu Polaków na Wyspach. “Premier zmyśla znowu. W tych uzgodnieniach nie ma nic o prawach Polaków” – zaznaczył. “To są negocjacje, w których Komisja Europejska zawarowała prawa wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Członkostwo w Unii daje Polakom w Wielkiej Brytanii rękojmię tych praw, a nie jakieś fantazje nacjonalistycznego rządu” – dodał Sikorski.

 

 

Źródło: PAP Autor: Iwona Pałczyńska
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij