Kraj

Poznaliśmy nazwiska ofiar Michnika

Poseł Tomasz Jaskóła (KP UPR) wystąpił miesiąc temu o upublicznienie listy ofiar zbrodni sądowych Stefana Michnika. IPN w odpowiedzi przekazał mu siedem nazwisk.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że w odpowiedzi na wniosek posła Jaskóły Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie ujawniła nazwiska siedmiu ofiar Michnika. Według informacji IPN są to osoby, wobec których Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie lub Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie wymierzyły karę śmierci ze Stefanem Michnikiem jako przewodniczącym składu lub sędzią orzekającym.

Wśród opublikowanych nazwisk znaleźli się:

Zefiryn Machalla, oficer Wojska Polskiego II RP i formacji będących jego kontynuacją podczas II WŚ.

Hubert Cieślak, członek konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Kraj.

Edward Gubała, oskarżony przez komunistów o współpracę z brytyjskim wywiadem. Podobne oskarżenia usłyszało wielu żołnierzy i uchodźców, którzy po wojnie wrócili do kraju z UK.

Felicja Wollf vel Anna Nauman, kurier II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz placówki informacyjno-wywiadowczej Biuro Planowania.

Franciszek Blok, członek konspiracyjnych organizacji Związek Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niepodległość.

Maksymilian Chojecki, oficer Wojska Polskiego w II RP.

Jerzy Lewandowski, oficer Wojska Polskiego II RP i formacji będących jej kontynuacją podczas II WŚ.

„Ponad miesiąc temu wystąpiłem do IPN o listę  Polskich bohaterów, które Stefan Michnik skazał na śmierć. Oto ona.”– skomentował na Twitterze poseł Jaskóła – „Mam nadzieję, że ten 90-letni zbrodniarz zostanie w końcu skazany i dokończy swój marny żywot mordercy w więzieniu w którym skazywał ludzi na śmierć”.

W zeszłym tygodniu IPN postawił Michnikowi nowe zarzuty zbrodni sądowych. Wskazano, że popełnione przez niego przestępstwa gdy był stalinowskim sędzią w latach pięćdziesiątych stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, a te nie ulegają przedawnieniu. We wrześniu Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał nakaz tymczasowego aresztowania komunistycznego zbrodniarza, który od 1968 roku, od czasu wydarzeń czerwcowych i antysemickiej czystki w partii, przebywa w Szwecji i ma podwójne obywatelstwo. W związku z brakiem współpracy Michnika z polskim wymiarem sprawiedliwości kilka dni temu wystawiono za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Źródło: Niezależna Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij