Świat

Turcja: 24 aresztowanych w związku z krytyką operacji w Syrii

24 osoby aresztowano w Turcji za szerzenie w mediach społecznościowych “czarnej propagandy” na temat tureckiej operacji w Syrii – poinformowała w środę państwowa agencja Anatolia.

Od rozpoczęcia 9 października operacji przeciwko siłom kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) tureckie władze wszczęły dochodzenia wobec “setek ludzi” krytykujących tę ofensywę – pisze Reuters.

Według Anatolii spośród 186 osób zatrzymanych za krytykowanie ofensywy 24 osoby zostały formalnie aresztowane. Podejrzanych oskarżono o “nawoływanie opinii publicznej do nienawiści i wrogości” oraz “szerzenie propagandy organizacji terrorystycznej”.

Większość tureckich partii opozycyjnych poparło operację w Syrii. Do zakończenia ofensywy wezwała prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP). HDP nazwała działania Ankary “próbą inwazji”. W związku z tymi wypowiedziami prokuratura wszczęła dochodzenie w stosunku do kierownictwa partii.

Reuters pisze, że w przypadku dwóch wcześniejszych tureckich operacji – Tarczy Eufratu w 2017 r. i Gałązki Oliwnej w 2018 r. – wszczynano podobne dochodzenia. Za krytyczne posty w mediach społecznościowych na temat operacji z 2018 r. zatrzymano ponad 300 osób.

 

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij