Świat

Unia ma dość Brexitu. Ustalili ostateczny termin

Unia Europejska ma dosyć przedłużających się negocjacji w sprawie Brexitu. Główny negocjator Michael Barnier zadecydował, że UK ma czas do północy.

Wynegocjowana przez poprzednią premier Theresę May umowa, która miała uregulować stosunki UK z UE, nie spotkała się z poparciem Brytyjczyków. Jedni zarzucali jej, że za bardzo uzależni UK od Unii podczas gdy inni twierdzili, że za bardzo ją od niej oddali. Kolejne próby przegłosowania umowy kończyły się porażką a cała sytuacja spowodowała największy kryzys polityczny od dekad, który ostatecznie kosztował ją stanowisko.

Unia konsekwentnie twierdziła, że tamta umowa to ich ostatnie słowo. Po dojściu do władzy Borisa Johnsona złagodzili nieco stanowisko, ale najwyraźniej stracili znowu cierpliwość. Barnier zapowiedział, że UK musi przedstawić swoją propozycję dzisiaj do północy aby mogła zostać omówiona w czwartek podczas spotkania liderów UE.

W brytyjskich mediach mówi się od jakiegoś czasu, że rząd Johnsona jest bliski nowej umowy. Sekretarz ds. Brexitu Steve Barclay dzisiaj rano udał się z niespodziewaną wizytą do Liksemburga i powiedział mediom, że nowa umowa jest bardzo możliwa.
Barnier miał jednak poinformować władze UE, że dotychczasowe propozycje Wielkiej Brytanii to zdecydowanie za mało.

Władze UK na razie bagatelizują znaczenie deklaracji Barniera i twierdzą, że przedstawią swoje nowe propozycje tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Nawet jeśli Barnier blefuje, to Brytyjczykom kończy się czas. Jeżeli Johnson nie wynegocjuje umowy do soboty, to zgodnie z wprowadzoną niedawno ustawę będzie musiał wystąpić do UE o kolejne już przedłużenie terminu Brexitu. Dzisiaj przełożył posiedzenie gabinetu aby zająć się tym tematem i odbył półtoragodzinną rozmowę z Arlene Foster, liderką koalicyjnej północnoirladzkiej partii DUP. Jego tematem zapewne była kwestia nowej granicy pomiędzy Irlandiami, która jest jednym z punktów zapalnych negocjacji.

Źródło: Daily Mail Autor: WM
Fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij