Sport

UEFA przyjrzy się patriotycznemu gestowi tureckich piłkarzy

Reprezentacja Turcji może mieć poważne kłopoty. UEFA zapowiedziała, że przyjrzy się gestowi jej piłkarzy po meczu z Albanią. 

W piątek w Stanbule Turcy wygrali 1:0 mecz eliminacyjny Mistrzostw Europy z Albanią, trafiając gol w ostatniej minucie. Po trafieniu gola tureccy piłkarze wykonali w stronę publiczności wojskowy salut.

Zdjęcie salutujących piłkarzy trafiło następnie do internetu, gdzie na oficjalnym koncie tureckiej reprezentacji podpisano je wiadomością, że piłkarze dedykują to zwycięstwo „naszym dzielnym żołnierzom i współobywatelom, którzy ponieśli męczeńską śmierć”. W kontekście trwającej właśnie tureckiej ofensywy w Syrii ich gest i ten komentarz zostały odebrane jednoznacznie.

Przepisy UEFA zabraniają wykonywania politycznych demonstracji na boisku. Rzecznik prasowy UEFA Philip Townsend zapowiedział, że jego organizacja przyjrzy się całej sprawie. „Czy przepisy zabraniają odnoszenia się do polityki lub religii? Tak i mogę zapewnić, że przeanalizujemy tą sytuację” – powiedział włoskiej agencji prasowej Ansa.

Piłkarze nie są jedynymi tureckimi sportowcami którzy w ten sposób zamanifestowali swoje poparcie dla działań tureckiej armii. Identyczny gest wykonał w Stuttgarcie gimnastyk Ibrahim Colak po zdobyciu złotego medalu w mistrzostwach świata. Kontuzjowany piłkarz AS Roma Cengiz Under wrzucił za to do internetu zdjęcie na którym salutuje na tle tureckich flag.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij