Kraj

Kukiz’15 bezprawnie korzystał ze swojego logo? Tak twierdzą jego autorzy

Logo Kukiz’15 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli partii politycznych. Jego twórcy twierdzą jednak, że partia posługuje się nim niezgodnie z prawem. 

Logo Kukiz 15, przedstawiające stylizowaną na zakreśloną kartkę na karcie wyborczej literę K, zostało stworzone przez artystów Miłosza Lodowskiego oraz Miłosza Kozioła. Są oni również autorami sloganu „Potrafisz Polsko”.

Obydwaj byli blisko związani z samą partią. Lodowski był na przykład rzecznikiem prasowym Pawła Kukiza oraz przygotowywał dla niego strategię komunikacyjną. We wrześniu 2015 roku ich drogi się rozeszły i obaj artyści zerwali swoją współpracę z Kukizem. Gazeta Polska ujawniła, że pomimo tego K’15 nadal bezprawnie wykorzystywała ich pracę i nie reagowała na próby polubownego rozwiązania całej sytuacji. Dodatkowo ich logo było wykorzystane na etykietach przez browar Marka Jakubiaka, który wtedy był jeszcze członkiem partii. Dziennikarze GP dotarli także do wysłanego przez nich 25 września „Wezwania do zaniechania naruszeń, usunięcia skutków naruszeń oraz wskazania podmiotów odpowiedzialnych za naruszenie autorskich praw majątkowych”.

„Nie ma żadnej umowy, która upoważniałaby Pawła Kukiza lub kogokolwiek do korzystania z logo i sloganu, a że to robił widać po stokroć” – powiedzieli GP artyści. Podkreślają, że Kukiz jako osoba, która długie lata działała w branży artystycznej powinien być bardziej wyczulony na kwestie własności intelektualnej.

Twórcy wobec braku chęci do polubownego załatwienia sprawy tracą cierpliwość. Domagają się od muzyka wycofania wszystkich materiałów, które zawierają ich logo i slogan – plakatów, gadżetów wyborczych etc. Chcą także aby poinformował na profilu partii i swoim prywatnym w mediach społecznościowych o zaistniałej sytuacji.

Artyści domagają się także zadośćuczynienia za bezprawne wykorzystywanie ich dzieła. Chcą 500 zł za każde wykorzystanie sloganu i 600 zł za każde wykorzystanie logo. Proces w tej sprawie, o ile do niego dojdzie, zapewne będzie ciągnął się długo, ale może zrujnować Kukiza. Biorąc pod uwagę jak szeroko były wykorzystywane w np. materiałach wyborczych mowa tutaj bowiem o milionowych kwotach.

K’15 nie odpowiedział na razie na zapytania dziennikarzy GP. Partia jednak jest świadoma problemu gdyż ostatnio zaczęli korzystać z innego, chociaż podobnego logo i nie korzystają już ze sloganu. Zdaniem Lodowskiego jest to próba minimalizacji ewentualnych konsekwencji.

Źródło: Gazeta Polska Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij