Świat

Timmermans pozwał Polskę do sądu

RMF FM ujawniło, że Komisja Europejska pozwala Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Miało tak się stać z inicjatywy Fransa Timmermansa.

Korespondentka radia RMF w Brukselii Katarzyna Szymańska-Borginon dowiedziała się nieoficjalnie, że unijni komisarze podjęli jednogłośnie decyzję o pozwaniu Polski przed TSUE. Poszło po raz kolejny o reformę systemu sądownictwa, a konkretniej o dyscyplinarki dla sędziów, które zdaniem UE stanowią zagrożenie dla niezależności sądów.

Pozwanie Polski przez UE miało być inicjatywą znanego z niechęci do naszego kraju holenderskiego socjalisty Fransa Timmermansa.

Szymańska-Borginon informuje, że początkowo zastrzeżenia zgłaszał niemiecki komisarz ds. budżetu Gunther Oettinger. Nie chciał, aby poruszać tą sprawę przed wyborami. W odpowiedzi miał jednak usłyszeć, że „KE nie patrzy czy w jakimś kraju są wybory” i podczas właściwego kolegium wniosek przeszedł bez dyskusji. Dziennikarka twierdzi, że w Brukseli mówi się, że zastrzeżenia Oettingera miały związek z tym, że niemieccy chadecy boją się zatargów z Polską i nie chcą nadmiernie wzmacniać pozycji Timmermansa.

Informacja RMF jest na razie nieoficjalna. Rzecznik KE poinformowała, że komunikat w tej sprawie zostanie wydany dopiero po tym, gdy Polska zostanie oficjalnie poinformowana.

Źródło: RMF FM Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij