Kraj

Schetyna chce wycofać ustawę deubekizacyjną

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że po ewentualnym zwycięstwie cofną tzw. ustawę deubekizacyjną, która zmniejszyła emerytury członkom komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

Ustawa deubekizacyjna została uchwalona przez PiS w grudniu 2016. Obniżyła byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL emerytury i renty. Po tym, gdy zaczęła funkcjonować, ich świadczenia nie mogą być wyższe niż średnie świadczenie wypłacane przez ZUS, które obecnie wynosi 2,1 tysiąca złotych brutto w wypadku emerytur i 1,5 tysiąca w wypadku rent.

„Chcemy bardzo wyraźnie powiedzieć – przywrócimy tę ustawę, która funkcjonowała przed 2016 rokiem” – zapowiedział w trakcie konferencji prasowej Grzegorz Schetyna „Wszyscy, którzy zostali skrzywdzeni, otrzymają moralne i polityczne zadośćuczynienie”.

Zdaniem obecnego na tej konferencji byłego wiceszefa MSW gen. Adama Rapackiego ustawa deubekizacyjna „wrzuca do jednego worka” wszystkich, którzy służyli w organach bezpieczeństwa PRL, nawet jeśli służyli przez jeden dzień. Jego zdaniem lepiej wyszli ci, którzy nie przeszli na początku lat dziewięćdziesiątych weryfikacji i odeszli do cywila.

Źródło: Niezależna.pl Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij