Kraj

Borys-Szopa: Priorytetem jest dla nas uczestnictwo seniorów w życiu społecznym

Priorytetem jest dla nas uczestnictwo seniorów w życiu społecznym i zapewnienie dostępu do różnych form aktywności – powiedziała we wtorek w Gliwicach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Minister wzięła we wtorek udział w inauguracji I Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej, zorganizowanej przez samorząd woj. śląskiego w hali Arena Gliwicach.

W wystąpieniu otwierającym konferencję minister Borys-Szopa zwróciła uwagę na aspekt godnościowy i wspólnotowy aktywnego starzenia się. “Jednym z priorytetów podejmowanych działań jest aktywne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym i zapewnienie im dostępu do różnorodnych form aktywności obywatelskiej, społecznej, kulturalnej, artystyczne i sportowej” – powiedziała.

Przypomniała przygotowane przez rząd RP programy adresowane do seniorów m.in. Mama Cztery Plus, trzynastą emeryturę, wsparcie organizacji zrzeszających osoby starsze oraz rozbudowy sieci dziennych domówi klubów w ramach programu Senior Plus.

Minister mówiła też o aktywności zawodowej seniorów, zwracając uwagę, że zapewnia im bezpieczeństwo ekonomiczne i lepszy komfort życia. “Chcemy, by osoby starsze były jak najdłużej aktywne zawodowo, ale to im pozostawiamy wybór i szanujemy te wybory” – podkreśliła.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz przypomniał, że polskie społeczeństwo się starzeje. “Mam nadzieję, że pomysły tutaj wymienione z różnych środowisk będą pomagały w pracy na rzecz seniorów” – powiedział.

List do uczestników konferencji wystosował premier Mateusz Morawiecki, pismo odczytał senator Krystian Probierz. Szef rządu zapewnił, że seniorzy są w Polsce “obiektem szczególnego szacunku i troski”.

I Wojewódzka Konferencja Senioralna i Targi Seniora Silver Silesia potrwają w Gliwicach do środy. W ramach konferencji zaplanowano 2 panele tematyczne: Senior Aktywny oraz Senior Wymagający Wsparcia. Targi mają z kolei promować te formy przedsiębiorczości, które kierują się zasadami etyki i uczciwości wobec seniorów oraz służyć rozwojowi tzw. srebrnej gospodarki. Na odwiedzających czekają m.in. warsztaty i porady adresowane do osób w wieku 60+.

Źródło: PAP Autor: JD
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij