Kraj

Trzaskowski ma kłopoty? Rozpoczęła się kontrola w warszawskim ratuszu

W warszawskim ratuszu rozpoczęła się zlecona przez wojewodę mazowieckiego kontrola w związku z problemami z wypłatami 500 plus. Wojewoda zapowiada, że będzie bardzo dokładna.

Dziennik Gazeta Prawna ujawnił pod koniec września, że w Warszawie brakuje środków na program 500 Plus. Prezydent Rafał Trzaskowski stwierdził, że to wina rządu, który przekazuje miastu pieniądze na jego realizację w ostatniej chwili. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśliło w swoim komunikacie, że wszystkie środki były przekazywane miastu w terminie. 212,8 miliona złotych, których miasto zażądało we wrześniu, zostało przelane w sześciu transzach. Pierwsza – 65,2 mln – została przelana 12 a ostania – 1,8 mln – 26 września.

W czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że zlecił kontrolę realizacji przez ratusz tego programu. Kontrola rozpoczęła się dzisiaj i ma potrwać kilka tygodni. Ma skupić się na takich aspektach jak szacowanie kwot dotacji, faktyczne wykorzystanie otrzymanych pieniędzy i rzetelności sprawozdań finansowych. W poniedziałek Sipiera powiedział, że informacje przekazywane przez Trzaskowskiego o braku środków muszą być wyjaśnione. „Warszawa jest dużym miastem i te kwoty są ogromne” – stwierdził. Dodał także, że jego zdaniem „gdzieś jest jakiś błąd który funkcjonuje”.

Sipiera zaznaczył, że sprawa ta „nie może zostać na poziomie przepychanki słownej, muszą być dokumenty”. Zapowiedział, że kontrola będzie pogłębiona i bardzo dokładna.

W odpowiedzi na zapowiedź tej kontroli mazowieccy radni KO zwołali w piątek konferencję prasową. W jej trakcie zarzucili wojewodzie działanie z pobudek politycznych przed zbliżającymi się wyborami. Ich zdaniem wojewoda wziął na cel Warszawę bo rządzi nią KO chociaż problemy z 500 plus są również w innych miastach województwa.

„Dlaczego wojewoda właśnie w Pruszkowie nie przeprowadza kontroli?” – pytał radny sejmiku Krzysztof Skolimowski – „Czy przyczyną braku kontroli w Pruszkowie jest to, że syn pana wojewody jest tam wiceprezydentem?”. Rzecznik wojewody Ewa Filipowicz odpowiedziała, że w Pruszkowie do końca września wypłacono 90 proc. wniosków o 500 plus, podczas gdy w niektórych dzielnicach Warszawy było ich znacznie mniej. Na przykład w Ursusie do końca września udało się zrealizować zaledwie 43 procent wniosków.

Źródło: Niezależna.pl Autor: WM
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij