Rozrywka

Nie żyje Jan Kobuszewski

Zmarł legendarny aktor Jan Kobuszewski. Miał 85 lat.

Urodzony w 1934 roku Kobuszewski nie dostał się za pierwszym podejściem do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Nie poddał się jednak i rok później udało mu się zdać egzaminy. Po skończeniu jej w 1956 roku został aktorem teatralnym. Występował m.in. na deskach Młodej Warszawy, Klasycznego, Polskiego, Wielkiego, Kwadrat i Teatru Nowego w Łodzi.

Kobuszewski nie ograniczał się jednak do ról teatralnych. Występował także w kabaretach, m.in. w legendarnym Dudku i kabarecie Olgi Lipińskiej. Często pojawiał się również w telewizji, w ciągu swojej długiej kariery wziął udział w ponad 2 tysiącach programów, był m.in. odtwórcą tytułowej roli w serialu „Barbara i Jan”, pierwszym polskim serialu telewizyjnym.
Kobuszewski był szczególnie znany z licznych ról komediowych w filmach i serialach. Wystąpił m.in. w „Ewa chce spać”, „Żonie dla Australijczyka”, „Brunecie wieczorową porą”, „Alternatywach 4” czy „Czterdziestolatku”.

W trakcie swojej kariery otrzymała wiele oznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Informację o śmierci aktora jako pierwsze podało Radio RDC. Rodzina ją potwierdziła

 

Źródło: Radio RDC Autor: WM
Fot. PAP/Rafał Guz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij