Kraj

“Nieuczciwe i bezczelne”. Mocna odpowiedź prezydenta Dudy na słowa Macrona

Prezydent Francji Emanuel Macron oskarżył Polskę o blokowanie wspólnych wysiłków UE na rzecz ochrony klimatu. Prezydent Andrzej Duda postanowił mu odpowiedzieć.

W drodze na szczyt klimatyczny ONZ Macron zwrócił się do młodych eko-aktywistów. „Jeżeli chcecie protestować na rzecz zmian w podejściu do ochrony klimatu to jedźcie do Polski i przekonajcie tych, których ja przekonać do reform nie umiem” – stwierdził. Odniósł się również do tego, że Polska – razem z Czechami, Węgrami i Estonią – zablokowała w czerwcu zapisy dotyczące neutralności klimatycznej, jaką wszystkie państwa unijne miałyby osiągnąć do 2050 roku. „Prawda jest taka, że jest jeden <gracz> który wszystko blokuje. To Polska” – stwierdził – „Moim celem jest przekonanie innych krajów do postępu”

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef polskiej dyplomacji, stwierdził, że Macron „powinien unikać tego rodzaju pouczanek, które w jego przypadku stają się już męczące”. Do sprawy odniósł się również prezydent Andrzej Duda.

„W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski, która jakoby blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz klimatu, trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów.” – stwierdził prezydent – „To jest coś, co w polityce międzynarodowej jest odbierane jako nieuczciwe, czy wręcz bezczelne”

Prezydent podkreślił, że porozumienie paryskie dotyczące obniżenia emisji dwutlenku węgla nie miałoby możliwości wdrożenia gdyby nie szczyt COP24, który miał miejsce w zeszłym roku w Katowicach. Dodał, że osiągnięcie wtedy porozumienia było możliwe „w drodze spokojnego dialogu, z wszystkimi naszymi partnerami”.

Prezydent Duda podkreślił stanowczo, że jednym z elementów tego szczytu była deklaracja Just Transition, która zakłada przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który nie będzie godził w interesy poszczególnych państw i w tempie dostosowanym do lokalnych uwarunkowań i sytuacji gospodarczej. „Każde państwo jest indywidualnym podmiotem. Przecież wszyscy dążymy do tego, żeby mieć jak najlepszy klimat. Nikt z nas nie chce, żeby topniały lody na Arktyce, żeby były drastyczne zmiany w pogodzie, które prowadzą do kataklizmów. Wszyscy chcemy, żeby powietrze było czyste, żeby zachować środowisko dla przyszłych pokoleń.” – stwierdził – „Rzecz tylko polega na tym, żeby to się odbyło jak najmniejszym kosztem dla społeczeństw. Trzeba to zrobić w sposób odpowiedzialny. Drogą do tego są tylko spokojne negocjacje”

Źródło: Niezależna, TVN24 Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij